Zestawy do łamania WiFi - chiński przebój rynkowy

W Chinach w nielegalnym obiegu niezmiernie popularny stał się ostatnio pewien nowy produkt - specjalny zestaw sprzętu i oprogramowania do łamania zabezpieczeń bezprzewodowych sieci WiFi. Produkt ten jest oferowany jako "narzędzia do darmowego surfowania po Internecie".

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Secure Access Architecture - w pełni zabezpieczony dostęp do sieci przedsiębiorstwa

Secure Access Architecture - w pełni zabezpieczony dostęp do sieci przedsiębiorstwa

Nowe technologie i tendencje rynkowe dynamicznie zmieniają sposób, w jaki przedsiębiorstwa wdrażają sieci lokalne, podłączają urządzenia końcowe i uruchamiają aplikacje biznesowe różnych typów. Ma to określone implikacje dla procesów planowania i wdrażania zabezpieczeń dostępu do...

AirMax 4GW - urządzenie udostępniające sieć Wi-Fi z technologią 4G LTE

AirMax 4GW - urządzenie udostępniające sieć Wi-Fi z technologią 4G LTE

AirMax 4GW jest samodzielnym urządzeniem udostępniającym sygnał sieci 4G LTE lub 3G w postaci sieci WiFi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najlepszej jakości anten LTE i WiFi. Za pomocą AirMax 4GW każde urządzenie wyposażone w WiFi lub port Ethernet może zostać podłączone do...

Mechanizmy optymalizacji wydajności i niezawodności w rozwiązaniach bezprzewodowych firmy HP

Mechanizmy optymalizacji wydajności i niezawodności w rozwiązaniach bezprzewodowych firmy HP

Rok 2014. okazał się być przełomowym na rynku rozwiązań sieci bezprzewodowych. Wszystko to za sprawą zatwierdzenia przez organizację IEEE nowego standardu 802.11ac, który szybko zyskuje na znaczeniu wśród klientów indywidualnych i korporacyjnych. Namacalnym dowodem potwierdzającym tę...

Pakiet składa się z karty WiFi na USB, płyty CD ze specjalnie zmodyfikowaną wersją Linuksa, aplikacją do łamania zabezpieczeń i przechwytywania haseł oraz szczegółową instrukcją użytkownika. Całość nie jest specjalnie droga - taki zestaw kosztuje 165 yuanów (czyli ok. 20 euro). Kupić go można zarówno w Sieci, jak i na targowiskach - w tym drugim przypadku sprzedający oferuje zwykle również pomoc techniczną. Owe narzędzia stało się ostatnio na tyle popularne, że kilka największych serwisów aukcyjnych w Państwie Środka wprowadziło oficjalny zakaz ich sprzedaży.

Podstawowym elementem pakietu jest adapter WiFi na USB wyposażony w sporą, ponad 10-centymetrową antenę (musi być wydajna, bo przecież użytkownik znajduje się zwykle w pewnej odległości od routera). Użytkownik musi podłączyć ją do komputera, a następnie uruchomić na maszynie system operacyjny z dołączonej płyty (to tzw. LiveCD - system startuje z nośnika, nie trzeba go instalować).

Ów system to dystrybucja Linuksa o nazwie BackTrack - zainstalowany jest w niej program do łamania zabezpieczeń protokołów WEP (Wired Equivalent Privacy) i WPA (Wi-Fi Protected Access), wykorzystywanych do zabezpieczania sieci WiFi. Gdy zabezpieczenia zostaną złamane, aplikacja zapisuje hasło dostępu do bezprzewodowej sieci - użytkownik może wtedy uruchomić Windows i wykorzystać to hasło do nielegalnego podłączenia się do czyjejś sieci.

Luki i brute-force

Program do łamania haseł - składający się z dwóch narzędzi, o nazwie Spoonwep i Spoonwpa - wykorzystuje różne metody obejścia zabezpieczeń. W przypadku WEP używa znanej od dawna luki w zabezpieczeniach protokołu, zaś w WPA do odgadnięcia hasła stosuje klasyczny atak typu brute-force.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa podkreślają, że żadna z tych metod nie jest specjalnie nowatorska - obie były znane od lat. Ale przyznają też, że pierwszy raz słyszą o tym, że ktoś przygotował quasi-profesjonalny i sprzedawany powszechnie zestaw do łamania haseł, przeznaczony dla zwykłych użytkowników.

"To nie my"

Oczywiście, sprzedawanie takiego produktu jest w Chinach nielegalne (właśnie dlatego zestaw usuwany jest z serwisów aukcyjnych). Problem w tym, że nie do końca wiadomo, kto właściwie wytwarza takie zestawy. Łatwo można sprawdzić, kto jest producentem anteny na USB - ale przedstawiciele tej firmy (Wifly-City z Tajwanu) twierdzą, że to nie oni tworzą zestaw z oprogramowaniem do łamania haseł.

Do autorstwa nie przyznaje się również niejaki Muts - twórca dystrybucji BackTrak. Tłumaczy on, że system powstał jako narzędzie do przeprowadzania testów penetracyjnych. "Wygląda na to, że ktoś w Chinach używa naszego oprogramowania do nielegalnych działań. Podkreślam - odbywa się to bez naszej wiedzy i zgody" - mówi Muts.

Z testów przeprowadzonych przez naszych kolegów z IDG News Service wynika, że dołączone do zestawu narzędzie do łamania haseł potrzebowało ok. 40 minut, by złamać zabezpieczenia protokołu WEP i odkryć, że zdefiniowanym na potrzeby testu hasłem było słowo "sugar". Warto dodać, że ten protokół jest przestarzały i zdecydowanie nie zalecany przez specjalistów - ale w Chinach wiele osób wciąż używa starego sprzętu sieciowego i WEP jest tam dość popularny.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.