pl.ID napędzi rynek kart elektronicznych

Analitycy wiążą duże nadzieje z nabierającym tempa projektem elektronicznych dowodów osobistych, które mają pojawić się w Polsce w 2011 r. Ich zdaniem wzrost zastosowania inteligentnymi kartami spowoduje popyt na te rozwiązania także w innych obszarach, zwiększając tym samym przychody całej branży.

Dzięki ostatnim zapowiedziom, że elektroniczne dowody osobiste zaczną funkcjonować w Polsce na początku 2011 r., Polska wprowadziła trochę optymizmu do projektu wdrażania e-ID w Europie. Według firmy doradczej Frost & Sullivan, ma to pozytywny wydźwięk nie tylko ze względu na skalę polskiego projektu, ale także dlatego, że może to zachęcić inne kraje europejskie do naśladowania decyzji polskiego rządu.

Przewiduje się, że wzrost zastosowania technologii kart inteligentnych spowoduje popyt na te rozwiązania także w innych obszarach. Według opublikowanego niedawno przez Frost & Sullivan raportu "World Government and ID Smart Cards Market" Polska jest wciąż w bardzo wczesnym etapie wprowadzania elektronicznych kart ID (elektronicznych dowodów tożsamości) i uznana jest za rynek średniej wielkości, jeżeli chodzi o tę branżę.

Wzrost popytu na rynku polskim zwiększy prawdopodobnie prognozy Frost & Sullivan dotyczące roku 2010 w obszarze EMEA o 10% w stosunku do ogólnej prognozy zamówień do początku 2011. Firma przewiduje projekt pl.ID zwiększy zapotrzebowanie tego rynku w wymienionym regionie o co najmniej 1% we wspomnianym okresie 7 lat.

Ponadto, projekt pl.ID stwarza możliwości dla zaoferowania dodatkowych usług, dotyczących zarządzania systemami IT, bezpieczeństwem danych, a także funkcji multi-aplikacyjnych. Jak podkreślono we wspomnianym wyżej raporcie, szersze zastosowanie kart inteligentnych w obszarach dotyczących społeczeństwa znacząco wpływa na użycie ich także w innych dziedzinach.

"Oczekujemy, że kolejna fala projektów e-ID rozpropaguje stosowanie kart inteligentnych nie tylko w projektach rządowych w perspektywie średnioterminowej, ale także w segmentach takich jak dostęp korporacyjny (karty inteligentne umożliwiające dostęp do pomieszczeń, urządzeń etc.), służba zdrowia (np. dostęp do autoryzowanych baz danych) oraz płatności" - pisze Frost & Sullivan.

Przewiduje się, że projekt pl.ID w Polsce ma kosztować 90.1 milliona EUR, z czego około 76.2 milliona EUR będzie finansowane z funduszy unijnych. Zaplanowane na okres czterech lat prace przygotowawcze, mają zaowocować wydaniem pierwszego polskiego elektronicznego dowodu tożsamości 1 stycznia 2011. Na razie Centrum Projektów Informatycznych MSWiA poinformowało na razie o wyborze firmy Sygnity, która ma zbudować i wdrożyć w ramach projektu pl.ID Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200