Wirus w środowisku programistycznym Delphi

Specjaliści firmy ESET poinformowali o przechwyceniu próbek wirusa Win32/Induct.A, który przenosi się na kolejne komputery za pośrednictwem programów przygotowanych w zainfekowanym środowisku programistycznym Delphi.

Aplikacje pisane w Delphi znalazły się w zasięgu nowego wirusa Win32/Induct.A, który atakuje przenikając bezpośrednio do programu służącego do tworzenia nowych aplikacji w oparciu język Delphi. Programy przygotowywane w środowisku Delphi na zainfekowanej maszynie otrzymują dodatkowy kod wirusa Induct.A, który przedostaje się na komputer użytkownika końcowego w momencie instalacji finalnej wersji programu.

Wirus Win32/Induct.A pojawił się w kwietniu br. roku jako fragment złośliwego kodu dołączającego się do różnego typu koni trojańskich, według firmy ESET najczęściej do Win32/Spy.Banker. Wirus, na razie nieszkodliwy, ma prawdopodobnie na celu udowodnienia możliwości skutecznego zainfekowania środowiska programistycznego Delphi i przenikania wirusa do nowotworzonych aplikacji.

Zobacz również:

  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?
  • Zainfekowany smartfon - przedstawiamy najpopularniejsze objawy
  • Jak zachować bezpieczeństwo podczas pobierania aplikacji?

Dostawcy aplikacji w języku Delphi nie byli świadomi infekcji Win32/Induct.A, zatem od kwietnia niektórzy z nich nieświadomie dostarczali swoim klientom rozwiązania zainfekowane wirusem. Od kilku dni użytkownicy tych rozwiązań są alarmowani przez programy antywirusowe o zagrożeniach wykrytych w nowych, oryginalnych aplikacjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200