Dla BlackBerry, iPhone nie straszny

Więcej funkcji dla użytkowników i administratorów to dobre efekty walki konkurencyjnej o udziały w szybko rosnącym rynku smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Więcej funkcji dla użytkowników i administratorów to dobre efekty walki konkurencyjnej o udziały w szybko rosnącym rynku smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Nowa platforma Apple iPhone 2.0, której premiera jest oczekiwana w czerwcu br., to niewątpliwie atak na pozycję Research in Motion (RIM), producenta BlackBerry, w segmencie użytkowników korporacyjnych. RIM nie zamierza oczywiście oddać pola bez walki, zapowiadając wprowadzenie jeszcze w tym roku nowej wersji BlackBerry Enterprise Server 5, a jednocześnie wydaje się, że planuje kontratak w segmencie rynku konsumenckiego.

Dla BlackBerry, iPhone nie straszny

RIM zaprezentował nowy model BlackBerry Bold, który jest adresowany nie tylko do użytkowników korporacyjnych, ale może znaleźć odbiorców i na rynku konsumenckim.

RIM zapowiada m.in. udział w październikowej konferencji dla programistów Developers Conference, której jednym z tematów będzie "Creating Captivating Applications & Services for Consumers". Czy oznacza to, że RIM skoncentrowany dotąd na rynku usług i aplikacji korporacyjnych zamierza zainteresować się również rynkiem konsumenckim? Wydaje się, że firma od dawna, a przynajmniej od czasu ubiegłorocznej premiery Apple iPhone, przymierza się do rozszerzenia oferty również na ten masowy segment rynku. Choć przedstawiciele RIM zastrzegają, że iPhone nie miał żadnego wpływu na strategię firmy.

Dla Kena Dula-ney'a, analityka z Gartner Group jest jednak jasne, że RIM zamierza rozpocząć ofensywę na rynek konsumencki jednocześnie starając się utrzymać pozycję lidera na rynku użytkowników biznesowych. "Choć byłem nieco zaskoczony, że podczas majowej konferencji Wireless Enterprise Symposium firma przedstawiła tylko jeden nowy model BlackBerry Bold" - dodaje. Trzeba jednak przyznać, że RIM nie planuje modyfikacji swojej strategii kosztem mniejszego zaangażowania w rozwój platformy BlackBerry przeznaczonej dla firm.

Ulepszony serwer RIM

W blisko rok po ogłoszeniu, że przygotowywana jest istotna aktualizacja oprogramowania BlackBerry Enterprise Server (BES), RIM ujawnił wreszcie podczas konferencji Wireless Enterprise Symposium więcej informacji o nowych jego funkcjach. BES to kluczowy element korporacyjnej platformy RIM, który odpowiada za współpracę z serwerami pocztowymi Exchange i Lotus Notes oraz udostępnia narzędzia do zarządzania serwerem BES i mobilnymi urządzeniami BlackBerry.

Jak mówią przedstawiciele RIM, BlackBerry Enterprise Server 5 ma umożliwić uruchamianie nowej generacji aplikacji biznesowych. Został więc wyposażony w funkcję automatycznej dystrybucji oprogramowania oraz rozszerzone mechanizmy do kontroli i zarządzania. Oprócz tego zwiększono niezawodność i skalowalność oprogramowania tak, aby mogło ono służyć do obsługi aplikacji biznesowych o znaczeniu krytycznym dla działania firm. BES został wyposażony w zupełnie nowy interfejs administratora określany jako BAS (BlackBerry Administration Service), który wykorzystuje konsolę WWW, a nie jak dotąd opartą na Windows32. Umożliwia ona przypisywanie użytkownika do więcej niż jednej grupy, szczegółowe określanie jego uprawnień dostępu, a także definiowanie różnych konfiguracji oprogramowania i polityki bezpieczeństwa dla każdej grupy indywidualnie.

Innym ważnym ulepszeniem jest wprowadzenie funkcji Unified Application Management (UAM), istotnie zwiększającej kontrolę administratorów nad procesem instalacji, zabezpieczania i konfiguracji różnego typu aplikacji biznesowych oferowanych zarówno przez RIM, niezależnych producentów, jak i samodzielnie opracowywanych przez użytkowników. Funkcje zdalnej, bezprzewodowej dystrybucji oprogramowania zostały już wprowadzone w ostatniej wersji BES 4.1.5, ale obecnie funkcjonalność została rozszerzona o możliwości efektywnej obsługi dużej liczby urządzeń, kontrolowania dostępnej pamięci, odpowiedniej kolejności instalacji, a także automatycznej reakcji na bieżące zdarzenia, np. instalacji odpowiedniego programu w wypadku, gdy użytkownik połączy się z innym operatorem komórkowym.

Testowanie wersji beta BES 5 ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach. Jeśli nie pojawią się nieprzewidziane problemy, to ostateczna wersja pakietu powinna trafić na rynek przed końcem tego roku.

Wsparcie dla BlackBerry

Również inni producenci zaprezentowali podczas Wireless Enterprise Symposium produkty dla platformy BlackBerry lub zapowiedzieli jej wsparcie. IBM i RIM ogłosiły, że na platformę tę dostępna jest aplikacja IBM Lotus Connections - oprogramowanie do obsługi sieci społecznościowych wykorzystywanych przez użytkowników biznesowych. Smartfony RIM są pierwszymi na rynku urządzeniami mobilnymi, na których może funkcjonować Lotus Connections. Ceny programu zaczynają się od 110 USD za licencję dla użytkownika.

Z kolei Rove Mobile Admin to nowa wersja opracowanego przez Rove Mobile pakietu narzędzi dla administratorów systemów IT, która umożliwia wykorzystanie smartfonów BlackBerry nie tylko do odbierania alarmów z systemu IT, ale również zdalnego logowania i zarządzania niektórymi programami serwerowymi, które mogą mieć krytyczne znaczenie dla działania firmy, jak oprogramowanie VMware, Exchange, Lotus Notes i oczywiście BlackBerry Enterprise Server. Wykorzystuje ono szyfrowanie SSL i może współpracować z tokenami RSA SecurID, serwerami RADIUS i klientami VPN.

W nowej wersji aplikacja została wyposażona w zintegrowaną bazę danych Microsoft SQL Server Express, która umożliwia lokalne przechowywanie danych, które wcześniej musiały być zapisywane w plikach konfiguracyjnych oraz współpracuje z najnowszymi wersjami Exchange 2007, Windows Server 2008 i Windows Vista. Oprócz tego Rove Mobile zaprezentowała PCMobilizr, aplikację umożliwiającą uzyskanie dostępu, zalogowanie, wyświetlenie ekranu i zdalne przejęcie kontroli nad myszą i klawiaturą komputerów PC przy wykorzystaniu BlackBerry.

RIM zawarł też porozumienie z Microsoft, które przewiduje, że usługi Windows Live będą dostępne na platformie BlackBerry. Oznacza to, że użytkownicy tych urządzeń uzyskają dostęp m.in. do funkcji Windows Live Messenger, a także możliwość łatwiejszego niż dotąd korzystania z innych usług oferowanych przez Hotmail. Na razie nie jest znana dokładna data wprowadzenia tej oferty, wiadomo tylko, że ma ona być najprawdopodobniej dostępna najwcześniej w grudniu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200