Sześć polskich banków rozpoczyna wydawanie kart mikroprocesorowych

Polska jest drugim, po Wielkiej Brytanii, krajem europejskim, gdzie banki wprowadzają do użytku mikroprocesorowe karty Visa zgodne ze standardem EMV.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Sześć kolejnych polskich banków wprowadza do użytku mikroprocesorowe karty Visa zgodne z międzynarodowym standardem EMV. W polskim projekcie Visa Smart Debit/Credit bierze udział siedem banków, Polcard i Visa International.

Pierwsze karty, początkowo wyposażone zarówno w mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny, latem ubiegłego roku wydała już PKO bp. Obecnie wydawanie takich kart rozpoczynają Bank Przemysłowo-Handlowy, BIG Bank Gdański, BRE Bank, Kredyt Bank, Powszechny Bank Kredytowy i Wielkopolski Bank Kredytowy.

Początkowo urządzenia umożliwiające dokonywanie transakcji za pomocą nowych kart będą zainstalowane w 200 punktach handlowo-usługowych na terenie Warszawy. Prawdopodobnie do końca br. projekt obejmie swoim zasięgiem kolejne miasta. Przedstawiciele Polcardu twierdzą, że mogą w tym okresie udostępnić ok. 22 tys. terminali obsługujących karty mikroprocesorowe. Docelowo wszystkie terminale sklepowe (POS) obsługiwane przez Polcard mają być przystosowane do odczytywania kart mikroprocesorowych i weryfikacji numerów PIN. Tempo ich wdrażania zależy jednak od decyzji VISA i poszczególnych banków dotyczącej liczby wydawanych kart. W pierwszym etapie projektu wydanych zostanie ok. 15 tys. kart, z czego 10 tys. zostało już wydanych przez PKO bp.

Karty mikroprocesorowe oferują użytkownikom przede wszystkim większe bezpieczeństwo w stosunku do kart wyposażonych jedynie w paski magnetyczne. Pozwalają również na zapisanie na karcie nieporównywalnie większej ilości informacji np. danych osobistych właściciela, w tym dotyczących stanu jego zdrowia czy zatrudnienia. Karty mikroprocesorowe mają być również - zdaniem uczestników projektu Visa Smart Debit/Credit - doskonałym środkiem płatniczym w nowych kanałach dystrybucji, takich jak telefonia komórkowa czy Internet.

Dostawcą wprowadzanych w Polsce kart jest firma Oberthur (dawniej De La Rue). Terminale do ich obsługi dostarczają Hewlett-Packard i VeriFone, a wkrótce także Bull. Oprogramowanie obsługujące transakcje zapewnia firma ACI.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.