Samorząd w kanałach

Jednym z warunków rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce będzie zapewnienie możliwości rozbudowy niezbędnej infrastruktury technicznej. Dużą rolę w tym zakresie mogą odegrać samorządy lokalne.

Jednym z warunków rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce będzie zapewnienie możliwości rozbudowy niezbędnej infrastruktury technicznej. Dużą rolę w tym zakresie mogą odegrać samorządy lokalne.

W dużych miastach jest coraz bardziej ciasno, nie tylko na powierzchni, lecz także pod ziemią. W wielu dzielnicach, szczególnie śródmiejskich, nasycenie mediami i elementami podziemnej infrastruktury technicznej jest tak duże, że nie ma już w zasadzie miejsca na dołożenie kolejnych składników. Coraz mniejsze są możliwości położenia nowych kabli czy wybudowania nowej sieci światłowodowej. Coraz bardziej skomplikowane staje się prowadzenie jakichkolwiek robót związanych z wykopami. Każde tego typu przedsięwzięcie powoduje olbrzymie utrudnienia w funkcjonowaniu miasta. Rosną też koszty inwestycji.

Nowi operatorzy telekomunikacyjni mogą napotkać coraz większe problemy w uruchomianiu własnych sieci. W wielu miastach nie ma już miejsca na wybudowanie nowej kanalizacji teletechnicznej. Ta, która istnieje, należy do Telekomunikacji Polskiej. Jeszcze do niedawna była ona dzierżawiona innym podmiotom. Z początkiem 2003 r. TP zablokowała dostęp do swoich rur i studzienek innym operatorom.

W niektórych miastach władze samorządowe próbują szukać nowych możliwości rozwiązania problemu dostępu do sieci teleinformatycznej. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie infrastruktury komunalnej będącej w gestii lokalnych przedsiębiorstw komunalnych - wodociągowych, kanalizacyjnych i ciepłowniczych.

Wspólnymi siłami

Urząd Miejski w Tarnowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Tarnowskie Wodociągi zamierzają zbudować sieć światłowodową na potrzeby miasta. Powstał projekt powołania specjalnego konsorcjum, które będzie koordynować te prace. Mają być one finansowane zarówno ze środków własnych, jak i funduszy zewnętrznych, m.in. z Unii Europejskiej. W połowie lipca br. projekt uchwały w tej sprawie ma być przedmiotem obrad rady miejskiej. Trzy lata temu wykorzystano sieć kanalizacyjną do położenia sześciokilometrowego odcinka światłowodu. Za jego pośrednictwem obraz z kamer w mieście jest przekazywany do centrali straży miejskiej.

Oba tarnowskie przedsiębiorstwa komunalne potrzebują sieci światłowodowej. Każde z nich zamierza w ramach modernizacji kłaść kable niezbędne zarówno do sterowania na odległość pracą urządzeń, jak i prowadzenia pomiarów poprzez urządzenia telemetryczne. Połączenie wysiłków wszystkich zainteresowanych stron ma pozwolić na efektywniejsze wykorzystanie środków i skuteczniejsze planowanie zadań. Sieć można od razu zaprojektować tak, aby za jej pośrednictwem można było zaspokoić wszystkie potrzeby miasta. Mieszkańcy dzięki temu będą mieli zapewniony dostęp do Internetu i usług e-administracji. Podłączenie szkół do sieci umożliwi zarówno wykorzystywanie komputerów w większym zakresie w procesie edukacji, jak i centralne zarządzanie finansami oświaty. Zwiększą się także możliwości systemu ratownictwa poprzez połączenie jednostek straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego i straży miejskiej. Planowane jest też udostępnianie sieci firmom na zasadach komercyjnych za pośrednictwem osobnej spółki.

Urząd Miejski w Częstochowie zamierza nawiązać ściślejszą współpracę przy rozbudowie miejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej z siecią akademicką CzestMAN. Na rozwój tej sieci przeznaczono z budżetu miasta 1,2 mld zł. Przy okazji prac drogowych, zmian nawierzchni ulic czy remontów chodników jest kładziony światłowód lub są wykonywane odcinki kanalizacji teletechnicznej do wykorzystania w późniejszym terminie. Zarząd dróg informuje przedstawicieli sieci CzestMAN o planowanych pracach, a oni podejmują decyzję o położeniu rur bądź kabli.

Działania takie mają uchronić miasto przed ciągłym rozkopywaniem ulic. Pozwalają także na efektywniejsze wykorzystanie środków. Od razu jest opracowywany jeden, wspólny projekt. Nie trzeba prowadzić osobnych długotrwałych uzgodnień urbanistycznych i geodezyjnych, wystarczy wspólne pozwolenie budowlane. Nie trzeba też dwukrotnie wykonywać wielu robót budowlanych. W przyszłości z tak przygotowanej sieci światłowodowej będą mogli korzystać prawdopodobnie także inni operatorzy. Posłuży ona też do połączenia instytucji miejskich, np. szkół, przychodni i bibliotek.

Od dwóch lat wszystkie prace związane z modernizacją ulic czy zakładaniem nowej sygnalizacji świetlnej są wykorzystywane do tworzenia miejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej przez Urząd Miejski w Gdańsku. Docelowo sieć światłowodowa ma objąć całe miasto. Za jej pośrednictwem zostaną połączone wszystkie urzędy i instytucje miejskie. Podjęto rozmowy z trójmiejską siecią akademicką TASK w sprawie ewentualnej współpracy. Na razie nie ma mowy o dzierżawieniu sieci podmiotom komercyjnym, ale - jeżeli byłoby duże zainteresowanie z ich strony - nie jest wykluczone powołanie spółki miejskiej do świadczenia tego typu usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200