IBM PC 330 - komputer na dłużej

W nowych modelach komputerów IBM zastosował najnowsze rozwiązania technologiczne.

W nowych modelach komputerów IBM zastosował najnowsze rozwiązania technologiczne.

Czy w dobie lawinowego rozwoju technologii informatycznych możliwy jest zakup komputera, który zachowa swoje właściwości użytkowe dłużej niż kilkanaście miesięcy? Na takie pytanie twierdząco odpowiada IBM PC Co, oferując komputery serii PC 300.

W modelach linii 300 zainstalowano najnowsze rozwiązania technologiczne (m.in. procesor Pentium lub Pentium Pro, porty USB, dyski z oprogramowaniem antyawaryjnym SMART, standard DMI), co daje rękojmię, że urządzenia te będą mogły być używane stosunkowo długo w porównaniu z konkurencyjnymi systemami. Po raz pierwszy komputery PC 300 zaprezentowano 18 czerwca br.

IBM PC 330 wyposażono w nowo opracowaną płytę systemową z szyną PCI o częstotliwości 66 MHz, która pozwala na korzystanie z procesorów Pentium 100, 166 lub 200 MHz z pamięcią podręczną typu L2 o wielkości 256 lub 512 KB (synchroniczną). Płyta jest przygotowana do upgrade'u procesora. Zainstalowane jest na niej 16 MB pamięci EDO RAM (maks. 192 MB), 3 gniazda PCI i 3 ISA. Obok tradycyjnych łącz (szeregowych, równoległych, wideo itp.) komputer jest wyposażony w dwa gniazda USB (Universal Serial Bus) - są to łącza dla peryferiów przyszłości. O USB pisaliśmy szerzej w CW nr 19 z br. Płyta systemowa nie jest jednak zgodna z najnowszym, promowanym przez Intela standardem ATX. Zawiera ona m.in. dwa niezależne wentylatory chłodzące zasilacz i procesor. Na komputery IBM udziela 3-letniej gwarancji we wszystkich krajach świata.

Testowany komputer wyposażono w procesor 166 MHz, dysk twardy 1,2 GB, procesor graficzny S3 Trio 64+ i 1 MB pamięci wideo.

Przeprowadzone testy wykazały, że PC 330 jest urządzeniem bardzo szybkim - przy użyciu testu InfoWorld osiągnął wynik 220 SysChkcs, co przy 16 MB RAM i Pentium 166 MHz jest wynikiem porównywalnym z rezultatem testów komputera wyposażonego w Pentium 200 MHz i 32 MB RAM.

Testowany komputer miał zainstalowany system Windows 95 (inne możliwe opcje to OS/2 WARP oraz DOS 7.0/Window 3.1 - w wersji polskiej) i bogaty zestaw oprogramowania użytkowego. W jego skład wchodzą m.in. hypertekstowa dokumentacja urządzenia, program NetFinity (dla zdalnego zarządzania zasobami sieci - PC 330 jest zgodny ze standardem DMI), QAPlus oraz program konferencyjny InfoShare firmy Intel. Po przejęciu Lotusa przez IBM, nie dziwi też, że do komputera jest dołączona licencja na SmartSuite (arkusz 1-2-3, edytor tekstu WordPro, grafika prezentacyjna - Freelance Graphics, baza danych - Approach, oraz planowanie czasu pracy - Organizer).

Zarówno budowa komputerów PC 300, jak i preinstalowane oprogramowanie umożliwia wykorzystanie ich w domu lub firmie jako urządzenia niezależne lub dołączone do złożonych sieci (Internet, ISDN, wideokonferencje itp.). Komputery nie są standardowo wyposażane w karty sieciowe, napędy CD-ROM, gniazdo PC Card oraz interfejs IrDA do zdalnej komunikacji w podczerwieni, które są dostępne jako opcja. IBM adresuje rodzinę PC 300 przede wszystkim do zastosowań biznesowych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne i możliwości rozbudowy pozwalają sądzić, że zakup PC 300 będzie dobrą inwestycją, która zamortyzuje się i zwróci wydane na nią pieniądze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200