Reorganizacja i informatyka

Elektrim SA podpisał umowę z Baan Polska na zakup 1,5 tys. licencji systemu Baan IV.

Elektrim SA podpisał umowę z Baan Polska na zakup 1,5 tys. licencji systemu Baan IV.

Na początku 1998 r. Elektrim SA utworzy 7 spółek, wchodzących w skład holdingu, odpowiedzialnych za poszczególne branże przemysłowe: energetykę, maszyny elektryczne, teletechnikę, kable, urządzenia i aparaty elektryczne, technikę oświetleniową i rolnictwo. Dzięki tym działaniom ma zostać usprawnione zarządzanie ponad 120 polskimi spółkami, w których udziały ma Elektrim, kilkunastoma zagranicznymi i przedstawicielstwami firmy na świecie.

Jednym z działań, które podjęto w celu usprawnienia zarządzania i wymiany informacji, jest podpisanie umowy ramowej z Baan Polska. Największa dotychczas umowa Baana w Polsce, której wartości nie ujawniono, dotyczy instalacji oprogramowania do wspomagania zarządzania w większości z ponad stu spółek podległych tej firmie. Umowa nie obejmuje jednak spółki-matki, w której od pięciu lat funkcjonuje system KOF (Komputerowa Obsługa Firmy) Decsoft Sp. z o.o. , wchodzącej w skład grupy Elektrimu. Firma ta została wybrana do realizacji wdrożeń oprogramowania Baana.

W pierwszym etapie, który potrwa dwa lata, oprogramowanie Baan IV zostanie wdrożone w około dwudziestu przedsiębiorstwach. Pierwsze ma rozpocząć się w I połowie 1998 r. "Niebagatelny wpływ na wybór Baana miał jego nacisk na metodologię wdrożenia i oferowanie narzędzi ułatwiających jego przeprowadzenie - Orgware" - mówi Włodzimierz Golichowski, kierownik działu informatyki i procedur w Elektrimie.

Filozofia informatyki

"Tego typu przekształcenia organizacyjne to duże wyzwanie dla osób, zajmujących się zastosowaniami teleinformatyki w firmie. Postaraliśmy się więc wypracować odpowiednią zasadę działania. Przede wszystkim zarządzanie informatyką jest traktowane jako jeden z elementów zarządzania firmą. Tworzymy w związku z tym zalecane standardy, które proponujemy większości przedsiębiorstw holdingu. Nie muszą one ich wdrażać u siebie, ale zwykle zgadzają się z naszym wyborem. Określanie pewnych standardów ma również na celu ujednolicenie środowiska pracy, a co się z tym wiąże, lepszą integrację przedsiębiorstw" - twierdzą przedstawiciele spółki.

Aby ułatwić członkom grupy Elektrimu zakupy oprogramowania, firma oprócz kontraktu z Baanem podpisała także umowy typu Select z Microsoftem i Passport z Lotusem. Dzięki temu nawet najmniejsza spółka traktowana jest jak duży klient, któremu oferuje się atrakcyjne warunki cenowe.

Sieć korporacyjna

Istnieje już zaczątek sieci łączącej wszystkie podmioty holdingu Elektrimu. Do komunikacji wykorzystywane jest Lotus Notes. Jako medium transmisji wybrano Internet. Obecnie z poczty elektronicznej korzysta kilkadziesiąt największych spółek. Docelowo odpowiednie oprogramowanie ma być zainstalowane we wszystkich 120 firmach. Tą drogą przekazywane są także raporty finansowe, których konsolidacja dokonywana jest przy wykorzystaniu oprogramowania Hyperion Enterprise. "Nie musieliśmy zbyt wiele zmieniać, aby dostosować rozwiązanie firmy Hyperion do polskich warunków" - twierdzi kierownik działu informatyki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200