Od transakcji do platformy

BEA Systems stworzyła uniwersalną platformę aplikacyjną opartą na technologii Java.

BEA Systems stworzyła uniwersalną platformę aplikacyjną opartą na technologii Java.

Gdy w czerwcu 1998 r. zorganizowano premierę obiektowego monitora transakcyjnego BEA M3, znanego wówczas pod nazwą Iceberg, mało kto zdawał sobie sprawę, że oto narodził się nowy, ważny element infrastruktury informatycznej - serwer aplikacyjny. Nawet Jeri Edwards, ówczesna wiceprezes firmy w wywiadzie dla CW określiła M3 jedynie mianem modułu wykonawczego dla trójwarstwowych aplikacji obiektowych, większą wagę przywiązując do rozwoju monitora transakcyjnego Tuxedo.

Minęły cztery lata i serwer aplikacyjny stał się sztandarowym produktem BEA. W Paryżu odbyła się prezentacja najnowszego wcielenia tego produktu - platformy WebLogic 7.0.

WebLogic 7.0 to cztery produkty: serwer aplikacyjny, portal korporacyjny, hub integracyjny WebLogic Integration i narzędzia WebLogic Workshop. Afred Chuang, prezes BEA, prezentując platformę WebLogic, określił ją jako "zintegrowane środowisko do tworzenia i osadzania aplikacji dla e-biznesu". Prezes BEA twierdzi, że w przeciwieństwie do np. serii IBM WebSphere, obejmującej pod jedną nazwą ponad 100 różnych produktów, platforma BEA to rozwiązanie o jednolitej architekturze. Rozwiązania zastosowane w nowym serwerze aplikacyjnym są kontynuacją poprzednich wersji, które dzięki wydajności i zgodności ze standardami pozwoliły BEA zająć wysoką pozycję na rynku serwerów aplikacyjnych. Według Gartner Group, w 2001 r. liderami rynku serwerów były BEA i IBM z udziałem odpowiednio: 36 i 34%.

WebLogic 7.0 pozwala na obsługę współdzielonej puli połączeń z bazą danych, przejmowanie obciążenia przez działający serwer w razie awarii innego w środowisku rozproszonym, równoważenie obciążenia na wszystkie działające serwery i obsługę klastrów. Wbudowany monitor transakcyjny, oparty na technologii BEA Tuxedo, zapewnia obsługę złożonych, rozproszonych transakcji w sieci oraz umożliwia tworzenie transakcyjnych usług sieciowych.

WebLogic Integration 7.0 to broker komunikacji (synchronicznej i asynchronicznej) oraz zbiór ponad 200 adapterów (zgodnych ze specyfikacją JCA) do popularnych aplikacji, baz danych, programów komunikacyjnych. Zapewnia dwukierunkową komunikację aplikacji osadzonej na serwerze WebLogic z istniejącymi i nowymi programami. Pakiet Integration zawiera ramy aplikacyjne, ułatwiające integrację aplikacji i tworzenie adapterów do nich.

WebLogic Portal służy do zarządzania zawartością zbioru informacji, przeszukiwania zawartości i opracowania personalizowanego dostępu do informacji pochodzących z sieci Web.

WebLogic Workshop (dawna nazwa Cajun) to narzędzie BEA do tworzenia aplikacji Java i transakcyjnych usług sieciowych. Służy przede wszystkim do tworzenia serwerowej części aplikacji Java i XML, równie łatwo jak w środowisku programistycznym IDE tworzy się kliencką część aplikacji.

Kompletna platforma WebLogic 7.0 kosztuje według cen katalogowych 90 tys. USD za jeden procesor.

Maszyna Jrockit

BEA ściśle współpracuje z Intelem. JRockit - nowa maszyna wirtualna Java - jest przystosowana do wykorzystania możliwości spekulatywnego wykonywania ciągu instrukcji przez procesory o intelowskiej architekturze EPIC.

JRockit jest dostępna dla procesorów Xeon. W drugiej połowie roku będzie dostępna dla Itanium 2. BEA przewiduje, że JRockit na Itanium 2 zapewni wydajność aplikacji Java taką samą lub lepszą niż porównywalne, statycznie kompilowane aplikacje napisane w C++.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200