Mercury Interactive otwiera biuro w Polsce

Amerykańska firma specjalizuje się w rozwiązaniach do testowania aplikacji i serwisów WWW. Z jej rozwiązań skorzystały m.in. Polkomtel, banki BZ/WBK i BPH oraz grupa ING.

Amerykańska firma specjalizuje się w rozwiązaniach do testowania aplikacji i serwisów WWW. Z jej rozwiązań skorzystały m.in. Polkomtel, banki BZ/WBK i BPH oraz grupa ING.

Do tej pory oprogramowanie Mercury Interactive (MI) oferowała w Polsce QBS - firma należąca do grupy Fujitsu. Teraz MI otworzyła samodzielną placówkę.

Testy mniej męczące

Mercury Interactive oferuje dwie grupy rozwiązań. Pierwsza obejmuje narzędzia do testowania poprawności działania aplikacji i serwisów WWW. Oprogramowanie testujące rejestruje wszystkie działania wykonywane przez użytkownika (mysz, klawiatura) oraz wyniki działań (np. określone wcześniej sumy kontrolne konkretnych operacji). Wszystkie dane są umieszczane w bazie i porównywane z wcześniej przygotowanymi wzorcami. Po poprawieniu ewentualnych błędów dynamicznie stworzone skrypty wykonają ponowny test - tym razem w pełni automatycznie.

Według przedstawicieli Mercury Inter-active, narzędzia tej firmy znacznie skracają czas przeznaczony na testowanie, np. po instalacji łaty lub nowej wersji aplikacji. Pomagają też rozwiązać problemy wynikające z tego, że użytkownicy zazwyczaj niechętnie przeprowadzają nużące testy. Choć swoje narzędzia Mercury chciałaby sprzedawać głównie korporacjom, to korzystają z nich także producenci oprogramowania komercyjnego, m.in. SAP AG.

Pomysły na wydajność

Drugą dziedziną specjalizacji Mercury Interactive jest monitorowanie i dostrajanie wydajności rozwiązań informatycznych. Firma odżegnuje się od metod intuicyjnych na rzecz kompleksowej i, co najważniejsze, ciągłej analizy danych.

Pierwsze z rozwiązań to LoadRunner - oprogramowanie służące do monitorowania działania aplikacji, baz danych, serwerów i sieciowych urządzeń aktywnych. System pozwala symulować wykonywanie określonych funkcji, takich jak przeszukiwanie bazy klientów czy generowanie raportów przez wielu "wirtualnych" użytkowników jednocześnie. Następnie, za pomocą specjalnych adap-terów, konsola systemu zbiera dane z plików log wszystkich urządzeń i systemów, które mogły mieć wpływ na wykonanie określonej transakcji, i poddaje je analizie. MI oferuje adaptery do wszystkich znaczących systemów ERP i CRM, serwerów aplikacji, baz danych, systemów operacyjnych, przełączników itd. Mierzony jest zwłaszcza czas wykonywania poszczególnych etapów, np. transmisji w sieci lokalnej, wykonania zapytania SQL itd. Dane można porównywać i analizować "w głąb" i w ten sposób dochodzić rzeczywistych przyczyn powstawania błędów czy opóź-nień. Konsolę można zaprogramować w celu wykonywania konkretnych operacji w określonych odstępach czasu. Jeżeli rezultaty spadną poniżej określonego przez administratora progu, oprogramowanie wyśle do niego komunikat (e-mail, SMS).

Analogicznie do pakietu LoadRunner działają systemy przeznaczone do monitorowania wydajności serwisów WWW. Firma oferuje też usługi polegające na zdalnym pomiarze wydajności serwisów "na życzenie".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200