Indywidualizm systemu

Poznański Pointer tworzy system wspomagający zarządzanie małą i średnią firmą. Spółka szuka partnera, który sfinansowałby m.in. dalszy rozwój pakietu.

Poznański Pointer tworzy system wspomagający zarządzanie małą i średnią firmą. Spółka szuka partnera, który sfinansowałby m.in. dalszy rozwój pakietu.

"Rozwój naszej firmy odbywa się obecnie w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich to prace nad budową i rozwojem własnej aplikacji o nazwie Meridium, przeznaczonej dla średniej wielkości firm produkcyjnych i dystrybucyjnych. Drugim kierunkiem jest realizacja projektów na zlecenie firm zagranicznych" - mówi Cezary Laskowski, jeden z właścicieli poznańskiego Pointer s.c. Firma rozpoczęła poszukiwania partnera strategicznego, który zapewniłby finansowe wsparcie oraz pomoc w zakresie zarządzania i marketingu. Środki finansowe potrzebne są m.in. na dalszy rozwój pakietu Meridium.

Java musi czekać

Choć prace nad Meridium nie zostały jeszcze zakończone, to firma nawiązała kontakt z dwoma przedsiębiorstwami, które deklarują chęć wdrożenia tego oprogramowania z chwilą, gdy osiągnie ono pełną funkcjonalność. Meridium będzie zawierać gotowe moduły obsługujące księgowość i dystrybucję, zamówienia, zarządzanie dokumentami importowymi i telemarketing. System ma być jednak zindywidualizowany. Oznacza to, że moduł produkcyjny ma być tworzony zgodnie ze specyfiką klienta w ramach realizowanego wdrożenia.

"Wierzymy, że istnieje nisza rynkowa, gdzie uda się nam sprzedawać nasze oprogramowanie. Wiele oferowanych na rynku pakietów do obsługi przedsiębiorstw jest opartych - w przeciwieństwie do naszego - na starych technologiach i systemie DOS" - stwierdza Cezary Laskowski. Firma chciałaby tworzyć Meridium w technologii Java, nie decyduje się jednak na to, ponieważ wielu potencjalnych klientów nie byłoby stać na zakup systemu. Java ma bowiem duże wymagania sprzętowe i w większości przypadków konieczna byłaby wymiana sprzętu.

Projekt na eksport

Obecnie Pointer realizuje również projekt dla niemieckiego koncernu Bertelsmann. Jego celem jest stworzenie modułu CBR (Case Based Reasoning), którego działanie ma być podobne do systemów eksperckich. System ma sugerować rozwiązywanie pojawiających się problemów na bazie znanych mu przypadków. Moduł będzie dołączany do stron internetowych np. przez niemieckie linie lotnicze w systemie rezerwacji miejsc.

Pointer liczy na kolejne projekty zlecane przez firmy zachodnioeuropejskie. "Firmy niemieckie na razie wstrzymały decyzję o realizowaniu projektów w Polsce. Liczą, że wielu informatyków zdecyduje się na wyjazd do Niemiec i pracę na miejscu. Jednak wydaje się nam, że Polacy nie są chętni do wyjazdu" - mówi Cezary Laskowski.

Certyfikat Javy

Poznańska firma Pointer powstała na początku 1998 r. Miała zajmować się produkcją oprogramowania przy użyciu narzędzi Oracle. Początkowo tworzone były jedynie drobne programy, których realizacji nie podejmują się większe firmy programistyczne np. do przygotowywania korespondencji seryjnej. Przełomowym momentem było nawiązanie współpracy z niemieckim koncernem Bertelsmann.

Od początku działalności firma starała się o status partnera Oracle, który udało się uzyskać na początku 2000 r. Obecnie Pointer myśli o nawiązaniu współpracy z jednym z autoryzowanych centrów Javy, co pozwoliłoby utrwalić kompetencje w technologii Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200