CeBIT: Symbian prezentuje oprogramowanie internetowe dla urządzeń bezprzewodowych

Telefony tzw. następnej generacji, wykorzystujące nowe oprogramowanie, prawdopodobnie pojawią się na rynku jeszcze w tym roku.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Compendium CE do szkoleń używa głównie stacji roboczych, ponieważ ze względu na charakter swojej działalności – edukowania w zakresie najnowszych rozwiązań technologicznych, potrzebuje wydajnych maszyn działających bezbłędnie w warunkach dużych obciążeń. Stacja robocza jest w tej...

Application Programming Interface (API) dla bystrzaków

Application Programming Interface (API) dla bystrzaków

Aplikacyjne interfejsy programistyczne (API — application programming interface) są cyfrowym spoiwem, które łączy usługi, aplikacje i systemy, pozwalając na realizację efektywnych i atrakcyjnych interakcji z klientami. Pomagają w szybkim tworzeniu interfejsów między systemami zaplecza a...

Sześć symptomów, że twoja firma może zarabiać na API

Sześć symptomów, że twoja firma może zarabiać na API

API Economy to sposób myślenia, schemat postępowania w biznesie, który opiera się na przekonaniu, że udostępnianie i wykorzystywanie zasobów informacyjnych poprzez ustandaryzowany interfejs programistyczny (API) może mieć silny pozytywny wpływ na przychody i rozwój przedsiębiorstwa.

Symbian zaprezentował na rozpoczętych dzisiaj w Hanowerze targach CeBIT 2000 oprogramowanie dla telefonów komórkowych nowej generacji. Urządzenia te pojawią się na rynku prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Na stoisku firmy można zobaczyć m.in. przeznaczoną dla nich przeglądarkę internetową, klienta poczty elektronicznej oraz oprogramowanie do zarządzania kontaktami.

Prezentowane oprogramowanie, noszące roboczą nazwę Quartz, opracowano z myślą o bezprzewodowych urządzeniach określanych mianem komunikatorów. Docelowo ma ono zostać przystosowane do trzech grup urządzeń - tzw. inteligentnych telefonów komórkowych, komunikatorów oraz bezprzewodowych urządzeń z dużymi wyświetlaczami i wyposażonych w klawiatury.

Licencję na oprogramowanie Symbian mają obecnie m.in. takie firmy, jak Psion i Motorola, które zamierzają wspólnie wprowadzić na rynek urządzenia wykorzystujące oprogramowanie Quartz w I połowie przyszłego roku. Prawdopodobnie nie będą to jednak pierwsze urządzenia tego typu na rynku, ponieważ - jak informują przedstawiciele Symbiana - licencje kupiły tez inne firmy. Gotowe oprogramowanie ma trafić do producentów w połowie tego roku i niewykluczone że niektórzy zastosują je w swoich produktach GSM jeszcze w tym roku.

Wiadomo jednak, że zarówno Psion, Motorola, jak i Ericsson nie będą się z tym zbytnio spieszyć. "Dojrzałość jest o wiele ważniejsza od pośpiechu. Zamierzamy wprowadzić do oferty produkty wykorzystujące programy Quartz, jednak nie zdecydowaliśmy się kiedy to nastąpi" - powiedział przedstawiciel Ericssona.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.