Jak zaczęła się kserografia

Mija 70 lat od momentu wykonania pierwszej elektrofotograficznej kopii dokumentu i narodzin kserografii. Technologia suchego kopiowania opatentowana w 1937 r. stała się podstawą rozwoju kserografii.

Równo 70 lat temu, 22 października 1938 r. Chester Carlson wraz ze swoim współpracownikiem Otto Korneim wykonali pierwszą elektrofotograficzną (lub elektrograficzną) kopię dokumentu - kartki z napisem "10.22.38 Astoria". Wykorzystali technikę suchego kopiowania opatentowaną przez Carlsona rok wcześniej. Od tego momentu, przez blisko dziesięć lat wynalazca szukał źródeł finansowania i firm, które zdecydowałyby się na inwestycję w rozwój tej technologii. W końcu wynalazkiem zainteresowała się mała firma Haloid i w 1949 roku pojawił się pierwszy model kopiarki XeroX. Wcześniej, w 1948 roku, po konsultacjach z językoznawcami Haloid zdecydował się wprowadzić określenie kserografia (suchy druk) zamiast uznanego za "niezgrabny" terminu elektrografia. Od tego słowa powstała też nazwa firmy Haloid Xerox przekształcona później w znany do dziś Xerox.

Jak zaczęła się kserografia

Pierwsza kserokopia

Minęło jednak kolejnych 10 lat zanim firmie tej udało się opracować i wprowadzić do sprzedaży w 1959 roku urządzenia Model 914. Dysponowało ono parametrami i funkcjonalnością, które zdecydowały o sukcesie rynkowym kserografii.

Historia firmy Xerox to nie tylko pasmo sukcesów. Można przypomnieć trudne chwile, gdy na przełomie wieków wskutek złego zarządzania firma zaczęła tracić płynność finansową i stanęła na skraju bankructwa. Restrukturyzacja i program naprawczy przyniosły jednak efekty, zaś słowa kserografia i kserować weszły do języka potocznego przysparzając sławy Xeroksowi. Ale do masowego rozwoju rynku kopiarkowego tak naprawdę najbardziej przyczyniły się firmy japońskie wprowadzając względnie tanie i przez to bardziej dostępne modele kopiarek, zwłaszcza w okresie gdy wygasły prawa patentowe do wynalazku Carlsona.

Xerox chętnie przypomina o historii swoich wynalazków, a trzeba przyznać, ze ma się czym chwalić. Czasy jednak się zmieniają i na co dzień przedstawiciele tej firmy wcale nie chcą by była ona postrzegana jako producent kserokopiarek, bo nie jest to już jej główny biznes. Obecnie Xerox koncentruje się na oferowaniu systemów do zarządzania dokumentami oraz działalności usługowej. Stąd też modyfikacje nazwy firmy takie jak dodanie określenia "The Document Company" w 1994 roku, czy tegoroczna zmiana logo.

Choć obecnie kserowanie kojarzy się przede wszystkim z technologiami laserowymi i cyfrowymi, to warto zauważyć, że są one znacznie młodsze. Jeszcze 10-15 lat temu na rynku dominowały lampowe kserokopiarki analogowe, choć techniki laserowe już wówczas były standardem w komputerowych drukarkach biurowych.

Więcej informacji na temat historii Chestera Carlsona, wynalazku kserografii oraz drogi do jego popularyzacji mozna znaleźć na witrynie firmy Xerox.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200