Informatyka szklaną kulą dla biznesu

  • Piotr Waszczuk,

Narzędzia informatyczne mają być najważniejszym orężem w walce z coraz bardziej nieprzewidywalnymi zmianami otoczenia gospodarczego. Statystycznie aż ośmiu na dziesięciu menedżerów wyższego szczebla uważa, że postępujące zmiany gospodarcze wymuszą większe ukierunkowanie technologii IT na potrzeby rynkowe. Takie wnioski niesie badanie przeprowadzone na zlecenie HP.

Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie koncernu HP przez analityków firmy Coleman Parkes Research potwierdzają rosnącą wagę rozwiązań IT w długofalowej strategii budowania przewagi konkurencyjnej. Zdecydowana większość ankietowanych (ponad 90 proc.) uważa, że w kolejnych latach cykle koniunkturalne będą coraz krótsze i mniej przewidywalne. Natomiast zmiany gospodarcze wymuszą nowe metody planowania biznesowego. Takiego zdania jest 70 proc. badanych.

Zdaniem 84 proc. ankietowanych przedstawicieli kadry zarządzającej innowacje technologiczne już dziś mają kluczowe znaczenie dla sukcesu ich przedsiębiorstw w nowych warunkach gospodarczych. Już dwie trzecie firm korzysta z systemów wspierających zarządzanie i rozwiązań analitycznych w celu identyfikacji nowych możliwości rozwoju organizacji. W wielu firmach brakuje jednak narzędzi do obiektywnej oceny wpływu planowanych inwestycji na rozwój biznesu oraz wyrażonej liczbowo oceny korzyści. Ponad 70 proc. ankietowanych menedżerów twierdzi, że zgodziłoby się na dodatkowe inwestycje w IT gdyby dysponowali szczegółowymi prognozami mówiącymi w jaki sposób nowe rozwiązania wpłyną na biznes. Do najważniejszych korzyści oczekiwanych wobec takich inwestycji wymieniane są: skracanie czasu wprowadzania produktów na rynek oraz możliwość generowania nowych korzyści biznesowych.

Jednocześnie większość ankietowanych zdaje sobie sprawę z konieczności uelastycznienia powiązań łączących biznes z IT. Aż 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich podejście do biznesu i technologii musi być bardziej elastyczne. Z kolei z punktu widzenia szefów IT oczekiwania biznesowej części organizacji coraz częściej wymagają szybkich zmian w wykorzystywanych technologiach informatycznych. Tylko 6 proc. ankietowanych nigdy nie spotkało się z koniecznością szybkiego wdrożenia zmian mających na celu dopasowanie środowiska informatycznego i całej organizacji do warunków gospodarczych.

W badaniu ankietowym wzięło udział 550 przedstawicieli kadry zarządzającej z firm zatrudniających ponad 500 osób. Badanie przeprowadzono na przełomie września i października br. Uczestniczyli w nim dyrektorzy z firm z Ameryki Północnej, Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz z Ameryki Łacińskiej.

Czytaj też:

Gartner: Szara strefa motorem rozwoju dla rynku telefonów komórkowych

IDC: W branży IT nieprędko będzie tak dobrze jak przed kryzysem

Intel i AMD kończą wieloletni spór

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com