a jak alternatywa

  • NetWorld,

Jeśli chcemy zbudować bezprzewodową sieć pracującą z większą niż dotychczas szybkością, możemy skorzystać z urządzeń zgodnych ze standardem 802.11a lub 802.11g (zob. str. 52). Najważniejsi producenci urządzeń oferują już punkty dostępowe pracujące zarówno w standardzie 802.11a, jak i w najpopularniejszym dotychczas 802.11b.

Jeśli chcemy zbudować bezprzewodową sieć pracującą z większą niż dotychczas szybkością, możemy skorzystać z urządzeń zgodnych ze standardem 802.11a lub 802.11g (zob. str. 52). Najważniejsi producenci urządzeń oferują już punkty dostępowe pracujące zarówno w standardzie 802.11a, jak i w najpopularniejszym dotychczas 802.11b.

802.11a został przyjęty jako standard już kilka lat temu. Pewna dojrzałość tego rozwiązania pozwala założyć, że oparte na nim rozwiązania bezprzewodowe różnych producentów mogą ze sobą współpracować.

Cisco Aironet 1200 oraz 3Com AP 8200 są przykładami punktów dostępowych pozwalających na pracę w obu standardach. Obydwa urządzenia wyposażono w oprogramowanie do zarządzania przez przeglądarkę webową, interfejsy Ethernet 100 Mb/s, możliwość zasilania z kabla ethernetowego oraz wiele zabezpieczeń.

Punkt dostępowy AP 8200 wyposażono w parę wewnętrznych anten dookólnych do standardu 802.11a. Cisco Aironet 1200 ma cztery anteny - dwie dookólne zapewniają większy zasięg, kiedy panel antenowy jest wysunięty, a dwie kierunkowe - po złożeniu głównej anteny.

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Punkty dostępowe obsługują standard uwierzytelniania 802.1x, zarówno w pełnej wersji z serwerem RADIUS, jak i na podstawie adresu MAC (Media Access Control). Urządzenie firmy Cisco pozwala na wykorzystanie trzech wersji protokołu EAP (Extensible Authentication Protocol). Punkt firmy 3Com pozwala szyfrować dane kluczem maksimum 128-bitowym w standardzie 802.11b lub 152-bitowym w 802.11a. W Aironet 1200 w obu przypadkach to 128-bitów.

Oprogramowanie do zarządzania i konfiguracji punktu dostępowego Cisco oferuje więcej możliwości od urządzenia firmy 3Com. Mamy między innymi możliwość zdefiniowania szybkości przesyłania danych i określenia, jaka część pasma będzie używana do zarządzania. W urządzenie wbudowano prosty moduł diagnostyki radia dla obu standardów, przydatny do optymalizacji wydajności sieci. Aironet 1200 obsługuje ponadto standard 802.1q (VLAN), Proxy Mobile IP oraz wiele rozwiązań firmowych Cisco (m.in. Cisco Discovery Protocol, dystrybucję firmware i konfiguracji do innych urządzeń).

W porównaniu z konkurencyjnym produktem firmy 3Com oprogramowanie do zarządzania punktem Cisco jest bardziej złożone i trudniejsze w obsłudze. Podczas testu urządzenia można się było zgubić w gąszczu opcji konfiguracyjnych. Nawet odnalezienie określonej opcji nie gwarantowało, że odnajdziemy ją następnym razem. W wypadku urządzenia AP 8200 wystarczy kilkanaście kliknięć myszą, aby zorientować się we wszystkich opcjach.

Oprogramowanie Aironet 1200 może generować pułapki SNMP, pozwalające na wykonywanie określonych funkcji w zależności od sytuacji. Jest również opcja generowania dzienników w formacie EMBLEM, przydatna do integracji urządzenia z siecią firmową opartą na innych urządzeniach Cisco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com