Zwycięzcy konkursu Lider Informatyki 2012

  • Adam Jadczak,

Do finału konkursu organizowanego przez redakcję Computerworld zakwalifikowało się 19 firm i instytucji. Nagrodzono zwycięzców w każdej z siedmiu kategorii: Bankowość i finanse, Handel i usługi, Małe i średnie przedsiębiorstwa, Opieka zdrowotna, Przemysł, Sektor Publiczny i Sektor użyteczności publicznej.

Tegoroczną Galę Lidera Informatyki otworzył premier Waldemar Pawlak, minister gospodarki. W uroczystości wzięli udział także Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki; Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki

Jury konkursu wybierając finalistów bierze pod uwagę ich dokonania w wykorzystaniu informatyki do podniesienia konkurencyjności firm i poprawy usług świadczonych przez instytucje. Celem konkursu jest bowiem promowanie tych podmiotów, które mądrze wykorzystują możliwości i rozwiązania ICT ku jak najlepszemu pożytkowi biznesowemu.

W kategorii Bankowość i finanse zwycięzcą został Bank PKO BP, który przeprowadził udaną reaktywację Szkolnych Kas Oszczędności w internecie, wprowadził nowy model wsparcia sprzedaży detalicznej, który przeniósł ciężar obsługi operacji detalicznych do sześciu centrów regionalnych, pozwalając placówkom skoncentrować się na sprzedaży i utrzymaniu kontaktów z klientami. Bank przygotował też nowy system obsługi świadczeń masowych, potrzebny po podpisaniu w styczniu 2012 r. umowy z ZUS do prowadzenia jego rachunków oraz wypłaty świadczeń.

Piotr Alicki, CIO Banku PKO BP

W kategorii Handel i usługi zwycięzcą została Siódemka. Firma ta stworzyła aplikację WebMobile7, która umożliwia klientom zautomatyzowanie nadawania przysyłek i sprawdzanie ich statusu, także z urządzeń mobilnych. Po wprowadzeniu nowego modułu pobrań Siódemka przyspieszyła dokonywanie rozliczeń, co w przypadku przesyłek za pobraniem pozwoliło na księgowanie pieniędzy na koncie nadawcy już następnego dnia po dostarczeniu przesyłki. Firma stworzyła też moduły wysyłkowe do programów magazynowo-sprzedażowych, które pozwalają klientom zintegrować swoje programy z aplikacją Siódemki.

Jarosław Śliwa, prezes zarządu spółki Siódemka

W Sektorze MSP zwycięzcą okazał się Prevac. Firma ta m.in. skróciła czas projektowania nowych produktów z 12 do 1 miesiąca, co było efektem wprowadzenia nowych metodyk pracy - TOC i SCRUM oraz ich zastosowania w połączeniu z systemem ERP IFS Applications, mimo braku bezpośredniego wsparcia dla takich procesów ze strony systemu. Dzięki IFS Applications nastąpiła także pełna integracja stosowanych rozwiązań IT, w tym systemu CAD/CAM.

Andreas Glenz, prezes zarządu Prevac

Najlepszym w kategorii Opieka zdrowotna okazał się Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. W instytucji tej obsługa pacjentów jest w 90% wszystkich procesów wspierana przez IT. Szpital na początku tego roku zakończył proces wymiany kluczowych elementów swojej infrastruktury informatycznej, zbudował dla lekarzy i studentów system do transmisji wideo w wysokiej rozdzielczości ze specjalistycznych zabiegów medycznych. Placówka rozwija także projekty z zakresu telemedycyny w zakresie diagnostyki i opieki nad pacjentami.

Małgorzata Rusin, kierownik Zespołu Technologii Informatycznych i Telemedycznych oraz Anna Prokop–Staszecka, dyrektor naczelny w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznm im. Jana Pawła II

W kategorii Przemysł Liderem Informatyki został WSK PZL Rzeszów. Firma ta uruchomiła system Component Repair Business do wsparcia remontów silników lotniczych i ich podzespołów, co pozwoliło firmie wejść na międzynarodowy rynek. Dzięki temu liczba zleceń remontowych wzrosła o 400%. W zakładach wprowadzono także elektroniczne zarządzanie dokumentacją technologiczną, rozszerzające funkcjonalność systemu ERP SAP. Dzięki temu udało się zmniejszyć liczbę tzw. umknięć jakościowych o 10%, a średni czas opracowania nowej technologii skrócił się o 6%. Rzeszowska firma stworzyła także powiązany z SAP HR mechanizm rozliczania projektów, dofinansowywanych lub refundowanych ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Tomasz Wiernicki, dyrektor informatyki, WSK PZL Rzeszów

W Sektorze publicznym nagrodę odebrał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS uruchomił nowy portal informacyjny, który usprawnia wymianę dokumentów i informacji między Zakładem a ubezpieczonymi. Towarzyszy mu elektroniczna platforma wymiany danych, która ogranicza ilość dokumentacji papierowej. Nowy system kierowania ruchem usprawnił prace jednostek terenowych.

Dariusz Śpiewak, członek zarządu ZUS ds. informatyki

W kategorii Sektor użyteczności publicznej zwycięzcą została Energa, która przeprowadziła złożony program transformacji IT, co doprowadziło do uporządkowania architektury, procedury zakupów, prowadzonych projektów i świadczonych usług. Równolegle przedsiębiorstwo dokonało transformacji środowiska SAP na potrzeby swojej grupy kapitałowej i wdrożyło korporacyjny system zarządzania majątkiem sieciowym, który poprzez modernizację infrastruktury ma do roku 2020 zmniejszyć jej awaryjność o 50%.

Roman Dudzik, CIO Energa Grupa Kapitałowa

Do udziału w konkursie zgłosiło się w tym roku blisko 100 firm i instytucji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com