Zarządzanie środowiskiem IT

  • Jarosław Kowalski,

Kontrola zasobów z wykorzystaniem chmury

Kontrola zasobów to nie tylko zarządzanie użytkownikami i systemami serwerowymi. Ważny jest także aspekt bezpieczeństwa i aktualizacji systemów, a także zarządzanie infrastrukturą rozproszoną z dowolnego miejsca. Takie możliwości daje wykorzystanie jednego z produktów firmy Microsoft, a mianowicie Windows Intune (www.microsoft.com/pl-pl/windows/windowsintune/pc-management.aspx). Jest to zintegrowane w chmurze rozwiązanie do zarządzania urządzeniami klienckimi. Dostarcza wygodne narzędzia do kontroli, raportowania, dystrybucji oprogramowania oraz aktualizacji systemów i ich zabezpieczenia. Ponadto umożliwia zarządzanie urządzeniami mobilnymi przez Exchange ActiveSync lub bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego usługi.

Windows Intune, jako usługa dostępna w chmurze, pozwala na scentralizowane zabezpieczanie komputerów z systemami Windows i zarządzanie nimi za pomocą konsoli webowej przy wykorzystaniu jedynie przeglądarki internetowej, niezależnie od tego, czy użytkownicy znajdują się w tej samej fizycznej lokalizacji co administrator, czy w oddalonej siedzibie lub w podróży służbowej. Panel przeglądarki z każdego miejsca pozwala uzyskać dostęp do podglądu stanu środowiska komputerowego oraz wyświetlić status aktualizacji, alerty systemowe, wykonanie zasad zabezpieczeń oraz wiele innych parametrów. Aby móc korzystać z usługi, konieczne jest zainstalowanie klienta na każdym urządzeniu (komputerze lub urządzeniu mobilnym), które ma być monitorowane. Później wystarczy jedynie dostęp do Internetu oraz przeglądarka stron.

Intune – raport dotyczący zainstalowanych aktualizacji.

Windows Intune oparty jest przede wszystkim na bazie danych SQL i narzędziu System Center Operation Manager służącym do zarządzania podłączonymi klientami. Cały interfejs użytkownika w pełni oparto na platformie Microsoft Silverlight. Wygląd i organizacja panelu administratora jest przejrzysta i niezwykle intuicyjna, co sprawia, że bardzo łatwo jest użytkownikowi odnaleźć się w realizacji nowych zadań.

System Windows Intune składa się z kilku podstawowych komponentów, które zapewniają mu zakładaną funkcjonalność. Windows Update Agent odpowiada za ściągnięcie i wdrożenie aktualizacji systemów oraz oprogramowania dla komputerów z Windows. System Center Operation Manager jest odpowiedzialny za monitorowanie systemów oraz tworzenie raportów. Policy Platform umożliwia natomiast zarządzanie i dystrybucję polityk grupowych na wszystkie zdefiniowane w usłudze komputery klienckie. Zdalną pomoc Windows Intune może świadczyć dzięki modułowi Microsoft Easy Assistant. Natomiast za zabezpieczenie komputerów klienckich przed złośliwym oprogramowaniem odpowiedzialny jest Microsoft Antimalware Agent.

W środowiskach korporacyjnych Windows Intune integruje się z usługami domenowymi Active Directory, dzięki czemu przy zarządzaniu zasobami można korzystać z istniejących kont użytkowników i grup zabezpieczeń. Natomiast kontrolowane elementy infrastruktury można pogrupować według własnych preferencji, aby wykorzystać je później do monitorowania statusu zabezpieczeń i aktualizacji w kontekście przynależności do grupy.

Aby rozpocząć korzystanie z usługi Windows Intune, należy zarejestrować się na stronach Microsoftu. Po podaniu poprawnych danych usługa jest zarejestrowana (i aktywowana przez kliknięcie linku wysłanego na podany adres e-mail). Pierwsze logowanie kieruje do strony z informacjami dotyczącymi samej usługi. Z tego poziomu można także przejść do panelu administracyjnego oraz na stronę portalu firmowego. W samym panelu usługi na stronie głównej znajduje się instrukcja odnośnie do wdrożenia we własnej infrastrukturze agenta usługi Windows Intune włącznie z plikami do ściągnięcia. Organizacja konsoli webowej jest bardzo przejrzysta i nie sprawia kłopotów przy poruszaniu się między poszczególnymi obszarami. Po lewej stronie znajduje się menu w postaci ikon z nazwami funkcji, natomiast w dużym oknie po prawej stronie wyświetlane są wszelkie informacje systemowe. Zarządzanie zasobami jest niezwykle proste, każda opcja jest dobrze opisana, zatem administracja nie powinna sprawić problemów nawet mniej doświadczonemu użytkownikowi.