ZUS: Płatnik będzie miał konkurentów

  • Andrzej Maciejewski,

Polscy przedsiębiorcy od 1999 roku mogli rozliczać się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną. Do tej pory mogli i musieli robić to jedynie za pomocą Programu Płatnik napisanego wyłącznie pod system Windows. Niebawem jednak będzie można korzystać z programów alternatywnych.

Aby skorzystać z darmowej aplikacji Płatnik napisanej przez Prokom Software, polskie firmy musiały instalować systemy operacyjne Windows. Od 21 lipca br. zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które pozwolą na stworzenie i udostępnienie przedsiębiorcom programów dla alternatywnych systemów. - pisze Rzeczpospolita i dodaje, że państwowy ubezpieczyciel opublikuje dane o szyfrowaniu i metodach przesyłu dokumentów wszystkim zainteresowanym na witrynie internetowej wraz z oprogramowaniem testowym i dokumentacją zawierającą opis procedur weryfikacyjnych.

Alternatywne programy muszą spełniać wymagania ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (art. 40 zmienia ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych). Lista pozytywnie przetestowanych aplikacji zostanie opublikowana na witrynie ZUS-u, a płatnicy będą mogli wybierać program. W myśl nowych przepisów, ZUS nie ma już obowiązku udostępniania Płatnika, ale jego wersje będą osiągalne w oddziałach i na stronie WWW - pisze Rzeczpospolita i przypomina, że za rok płatnicy składek będą mogli opatrywać dokumenty przesyłane do ZUS-u wyłącznie bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Płatnik, Janosik, ...

Nad alternatywnym do Płatnika programem o nazwie Janosik jego twórcy pracowali kilka lat, głównie ze względu na brak informacji od ZUS-u na temat technicznej specyfikacji protokołu, który umożliwia przesyłanie danych do Zakładu. Z ZUS-em przed sądem zmagał się Sergiusz Pawłowicz, jeden z inicjatorów projektu. Jak informowaliśmy wcześniej, po 61 miesiącach od rozpoczęcia akcji Janosik, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał 23 kwietnia prawomocny wyrok nakazujący Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ujawnienie specyfikacji technicznej protokołu KSI MAIL. Sądy dwóch instancji nie podzieliły zdania ZUS-u, że informacja ta jest wyłączona spod ustawy o dostępie do informacji publicznej.

"Decyzję sądu przyjąłem z zadowoleniem, co prawda przytłumionym niesamowicie długim czasem, jaki był niezbędny wymiarowi sprawiedliwości do wydania decyzji" - mówi Sergiusz Pawłowicz.

Pierwszą decyzję o odtajnieniu sąd wydał jeszcze w grudniu 2006 r. Wcześniej Zakład pozostawał głuchy na pytania ze strony autorów alternatywnego programu. Do jego pełnego działania potrzebne są informacje od ZUS-u. Przypomnijmy, inny członek projektu Janosik - Paweł Hikiert wraz z Piotrem Kołodziejem w sierpniu 2003 r., nie czekając na ZUS, rozgryźli specyfikację przygotowania dokumentów wysyłanych do ZUS-u przez program Płatnik Przekaz Elektroniczny.

"Natomiast w pełni zaszokowany jestem, że pomimo wyroku sądu apelacyjnego i wezwania ZUS-u do ujawnienia protokołu, wciąż nie mam żadnych informacji z Zakładu, nikt nie raczył skontaktować się, wyrok sądu jest kompletnie dla ZUS-u nieistotny" - podkreśla S. Pawłowicz. Pytanie Computerworld o termin opublikowania informacji zadane ZUS-owi w maju (!) dotychczas pozostało bez odpowiedzi. (Aktualizacja: ZUS opublikował 20 lipca informacje na stronie internetowej: Wymagania dla oprogramowania interfejsowego. Zakład poinformował nas także, że przekazał zainteresowanym specyfikację KSI MAIL

"Co do przyszłości Janosika - być może, jeśli ZUS rzeczywiście zgodnie z tym, co publikuje w prasie, przedstawi nareszcie protokół, będziemy nad nim pracowali. Jednak chciałbym podkreślić, że otwarcie protokołu spowoduje, że będą z niego korzystać bezpośrednio programy płacowo-kadrowe, w ten sposób zarówno Płatnik, jak i Janosik staną się zupełnie zbędne" - mówi Sergiusz Pawłowicz.

Czytaj także: Zbuduj własnego Płatnika

***

Polecamy:

ZUS odtajni Płatnika?

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zadeklarował, że od połowy przyszłego roku system informatyczny ZUS będzie przyjmował deklaracje z dowolnego systemu operacyjnego. Co naprawdę chce ukryć ZUS?

Sąd nakazał ZUS ujawnienie kodu

"Płatnik do wglądu". Zapadł wyrok uznający specyfikację protokołu KSI MAIL za informację publiczną, która powinna podlegać ujawnieniu na żądanie obywatela.

Aktualizacja: 23 lipca 2007 11:30

Dokumentacja dotycząca specyfikacji protokołu KSI MAIL stosowanego w programie Płatnik Przekaz Elektroniczny została wysłana zgodnie z wyrokiem sądu bezpośrednio zainteresowanym - poinformowała nas Aleksandra Bełkowska z Biura Prasowego ZUS.

ZUS opublikował także informacje Wymagania dla oprogramowania interfejsowego na stronie internetowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com