Z aptekarską dokładnością

  • Sławomir Kosieliński,

Świeć, panie, z umiarem

Jak łatwo się domyślić, zastosowanie liczników z godzinową rejestracją zużycia umożliwi dostosowanie taryf do indywidualnych potrzeb klientów. Wprowadzenie zdalnego pomiarowania pozwoli sprzedawcom na minimalizowanie odchyleń między planowanym a rzeczywistym zużyciem energii, a tym samym minimalizowanie kosztów niezbilansowania, przenoszonych obecnie na odbiorców końcowych. Obniżenie kosztów niezbilansowania wpłynie zatem na obniżenie cen sprzedaży energii. Dokładność rozliczeń za pobraną energię elektryczną ma znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i psychologiczne. Odbiorca zainteresowany jest ponoszeniem kosztów wyłącznie za zużytą przez siebie energię, a także otrzymywaniem przejrzystej informacji o charakterystyce własnego zużycia i wynikających z tego kosztach.

Faktury wystawiane w okresach krótszych i na podstawie faktycznego zużycia, zwiększą motywację do oszczędzania energii. Odczyt w cyklu sześciomiesięcznym lub dwunastomiesięcznym, wystawienie prognozy na następne miesiące i korygowanie następnej prognozy powoduje, że klient ewentualne oszczędności może zauważyć dopiero po dwóch latach, o ile nie nastąpi wzrost cen energii, a sam klient będzie cały czas zachowywał reżim technologiczny. Tak długi okres dochodzenia do rezultatów własnych działań efektywnościowych powoduje zniechęcenie i utratę zaufania do przedsiębiorstwa energetycznego. Wymiana urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych na liczniki elektroniczne ze zdalną transmisją danych oraz możliwością zarządzania popytem umożliwi sprzedawcom wprowadzenie wzbogaconych ofert cenowych (powstanie większa różnorodność), co w konsekwencji może wpłynąć na wzrost aktywności, przejawiający się racjonalizacją zużycia energii i poprawą efektywności jej użytkowania.

Ponadto, układy zdalnego pomiarowania pozwalają na ograniczenie kosztów zleceń w terenie i obsługi klientów, zastępując tradycyjny, cykliczny odczyt liczników, elektroniczną transmisją danych pomiarowych. Nowa generacja liczników elektronicznych umożliwia też wprowadzenie układów umożliwiających zdalne wstrzymywanie energii elektrycznej. Rozwiązanie to może stanowić narządzie windykacyjne w postępowaniu wobec odbiorców, których należności uległy przeterminowaniu i upłynął dodatkowy termin zapłaty, wyznaczony wraz z zagrożeniem wypowiedzenia umowy. Układy zdalne umożliwiają też stosowanie środków prewencyjnych obejmujących wprowadzanie ograniczeń.