Wyzwanie na pojedynek

  • Piotr Waszczuk,

Dzielenie skóry na Sunie?

Chociaż Exadata v2 nie wykorzystuje rozwiązań sprzętowych rodziny SPARC, to ich użytkownicy mogą czuć się bezpieczni. Larry Ellison wykluczył bowiem możliwość sprzedania jakiejkolwiek części biznesu sprzętowego Suna po fuzji obu koncernów. "SPARC to fantastyczna technologia, która może być jeszcze lepsza dzięki dodatkowym środkom na badania. Możemy uczynić tę architekturę szybszą, bardziej stabilną i energooszczędną. Jeśli IBM ma podobne zamiary wobec własnych rozwiązań, to chętnie staniemy w szranki" - mówi. Prezes Oracle zapewnił też o zamiarze zwiększenia środków na rozwój bazy MySQL, systemu operacyjnego Solaris oraz platformy Java. Według niego, wszystkie te technologie mają mieć kluczowy wpływ na ofertę koncernu w przyszłości. Oracle wsparty siłami Sun ma zaś iść w ślady Apple, która korzysta z bliskiej integracji sprzętu i oprogramowania.

Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, pierwsze dni konferencji poświęconej rozwiązaniom amerykańskiego giganta nie przyniosły szczegółowych informacji na temat zamiarów wykorzystania rozwiązań Suna w kontekście rozwoju produktów Oracle. Kierunki ich rozwoju ma wyznaczać zamiar "stworzenia jak najbardziej kompletnej i dopasowanej gamy produktów programowo-sprzętowych dla wszelkiej maści firm". "Zamiast zbieraniny komponentów mozolnie łączonych przez konsultantów, chcemy oferować kompletne, gotowe do wykorzystania rozwiązania" - zapewnia Safra Catz, wiceprezes i dyrektor ds. finansowych Oracle. Według niego, koncern wydaje rocznie ponad 3 mld USD na własne prace badawczo-rozwojowe. A w ciągu pięciu lat amerykański gigant kupił spółki - lub prawa do ich własności intelektualnej - o łącznej wartości 15 mld USD!

Nieco o własnych produktach

Nie zabrakło jednak informacji o nowych produktach Oracle. I tak - według zapewnień kierownictwa Oracle - kolejna odsłona platformy Application Integration Architecture będzie zawierać pakiety aplikacji dedykowane dla sześciu nowych gałęzi gospodarki i 10 nowych pakietów rozszerzających możliwości wcześniejszych wersji platformy AIA. Częścią pakietu aplikacji biznesowych Oracle stanie się też oprogramowanie wspierające zarządzanie własnością intelektualną. System sprzedawany pod nazwą Oracle Media Intellectual Property Management będzie oparty głównie na rozwiązaniach firmy Sophoi. Według przedstawicieli Oracle, ma to pozwalać m.in. na zmniejszenie kosztów utraconych korzyści pojawiających się w wyniku błędnej gospodarki posiadanymi własnościami intelektualnymi. Finansowe warunki transakcji przejęcia praw do rozwiązań Sophoi nie zostały ujawnione.

Realizacja planów Oracle jest jednak w dużej mierze uzależniona od decyzji Komisji Europejskiej. Od początku września trwa bowiem dochodzenie, które ma na celu zweryfikowanie zgodności fuzji Oracle i Sun z europejskim prawem antymonopolowym. Decyzja europejskiego regulatora ma zapaść najpóźniej w styczniu 2010 r.