Wszystko w jednej szafie

  • Wiesław Pawłowicz,

Nowe generacje serwerów kasetowych mogą wzbudzić zainteresowanie nie tylko użytkowników dużych, korporacyjnych centrów danych, ale również firm małych i średnich dzięki coraz niższym kosztom ich zakupu i łatwości zarządzania.

Nowe generacje serwerów kasetowych mogą wzbudzić zainteresowanie nie tylko użytkowników dużych, korporacyjnych centrów danych, ale również firm małych i średnich dzięki coraz niższym kosztom ich zakupu i łatwości zarządzania.

Przewidywany przez IDC wzrost sprzedaży serwerów kasetowych (blade) będzie w ciągu pięciu lat przekraczał 200% rocznie, co spowoduje, że dominacja - wciąż zdecydowanie najpopularniejszej - architektury stelażowej zacznie się kurczyć. Zdaniem analityków z IDC, choć użytkownicy są przyzwyczajeni do serwerów instalowanych w szafach przemysłowych, stopniowo będą się przekonywać do serwerów kasetowych, a głównym tego powodem będą takie argumenty, jak niższe koszty utrzymania i zarządzania.

Większość użytkowników z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw niesłusznie postrzega serwery kasetowe jako sprzęt przeznaczony dla dużych centrów danych i systemów korporacyjnych. Wynika to z tego, że komputery te rzeczywiście do niedawna były projektowane głównie do tego typu zastosowań. Warto jednak zauważyć, że ostatnio sytuacja zaczyna się zmieniać i implementacja systemów kasetowych w małych i średnich firmach staje się realną alternatywą dla klasycznych serwerów stelażowych.

Architektura kasetowa

Serwery kasetowe HP C3000

Koncepcja architektury serwerów kasetowych pojawiła się stosunkowo niedawno, dopiero na początku XXI w. Jeśli chodzi o podstawową funkcjonalność, możliwości uruchamiania aplikacji i zastosowań, serwery kasetowe praktycznie niewiele różnią się od stelażowych. Jednak idea, na której oparta jest ich konstrukcja, jest zasadniczo inna. Choć obie architektury mają konstrukcję modułową, to serwery stelażowe są komputerami w pełni samodzielnymi, wyposażonymi we wszystkie niezbędne do działania elementy i instalowanymi z reguły w standardowych, uniwersalnych szafach.

Natomiast serwery kasetowe nie mają własnej infrastruktury - zasilaczy, systemów chłodzenia, pamięci masowej - i korzystają ze wspólnego interfejsu będącego elementem obudowy. Ogranicza to w znacznym stopniu system okablowania, który jest zintegrowany z szafą i nie wymaga indywidualnego instalowania połączeń, jak w przypadku stelaży. Oprócz tego serwery te można podłączać w trakcie pracy bez wyłączania zasilania systemu.

Architektura kasetowa wykorzystuje specjalne, firmowe złącza do zasilania komputerów, szyny do transmisji i wymiany danych między nimi oraz urządzeniami zewnętrznymi, a także mechanizmy współdzielenia zasobów pamięci. Zaletą takiego rozwiązania są możliwości łatwego podłączania serwerów do systemu - bez potrzeby instalacji okablowania - oraz elastyczna konfiguracja systemu. Ceną, którą się za to płaci, jest niestandardowa konstrukcja. Praktycznie każdy system kasetowy wymaga korzystania z obudów, kart serwerowych, modułów zarządzających oraz modułów pamięci masowej lub przełączników, routerów pochodzących od jednego producenta.

Cechy architektury kasetowej
  • Łatwa skalowalność
  • Zintegrowana konstrukcja
  • Uproszczona instalacja
  • Łatwiejsza konfiguracja i zarządzanie
  • Mniejszy stosunek zużycia mocy do wydajności
  • Zdalne zarządzanie, w tym koncepcja wspólnego mechanizmu zarządzania grupą serwerów, a nie indywidualnymi komputerami

Koszty i funkcjonalność

Większość producentów prezentuje kalkulacje, z których wynika, że koszt zakupu i instalacji pięciu serwerów kasetowych jest podobny do ceny instalacji serwerów stelażowych o porównywalnej wydajności - przy założeniu pięcioletniego okresu amortyzacji. Ale wzrost rynku powoduje, że ceny sprzętu kasetowego - serwerów i obudów przystosowanych do ich instalacji - spadają szybciej niż na rynku serwerów stelażowych. Wśród specjalistów pojawiają się opinie, że jeśli nawet firma zamierza zakupić tylko dwa serwery, to system kasetowy jest opcją, której nie należy z góry odrzucać, zwłaszcza jeśli istnieje plan rozwoju przewidujący, że w przyszłości liczba komputerów będzie wzrastać.

Jedną z cech architektury kasetowej jest wysoka gęstość upakowania mocy przetwarzania i choć pojedynczy serwer kasetowy jest bardziej energooszczędny niż porównywalny komputer stelażowy, powoduje to, że gęstość wydzielanej mocy jest z reguły większa. Często więc można spotkać informacje o problemach, jakie wywołuje chłodzenie obudowy kasetowej wypełnionej po brzegi np. przez 64 silnie obciążone, dwuprocesorowe serwery kasetowe wyposażone w 32 GB RAM każdy. Mogą one skutecznie zniechęcić do takiej architektury. Ale należy pamiętać, że przykład ten - choć realny - dotyczy głównie dużych centrów danych, bo takie scenariusze zastosowań są rzadko spotykane w małych lub średnich firmach.

Oprócz tego technologia jest stale rozwijana, a tego typu problemy wraz z pojawianiem się kolejnych generacji energooszczędnych procesorów oraz wciąż ulepszanych systemów chłodzenia stają się nieco mniejsze. W drugiej generacji serwerów kasetowych ich konstruktorzy zwrócili większą niż dotąd uwagę na opracowanie efektywnych mechanizmów lokalnego chłodzenia, które zapobiega przegrzaniu systemu.

Przez lata producenci sprzętu kasetowego prześcigali się w dążeniu do zapewnienia jak najwyższej gęstości upakowania i liczby serwerów, które można zainstalować w pojedynczej obudowie. I to właśnie była główna przyczyna, że rozwiązania kasetowe nie były przeznaczone na rynek średniej wielkości przedsiębiorstw. Zakup względnie drogiej - w porównaniu z rozwiązaniami stelażowymi - obudowy na 64 lub nawet kilkanaście serwerów był dla użytkownika, potrzebującego zaledwie kilku komputerów, ekonomicznie nieuzasadniony.

Różnice w architekturze

Serwery stelażowe

Są komputerami w pełni samodzielnymi, wyposażonymi we wszystkie niezbędne do działania elementy, i instalowanymi z reguły w standardowych szafach przemysłowych.

Serwery kasetowe

Nie mają własnej infrastruktury - zasilaczy, systemów chłodzenia, pamięci masowej - i korzystają ze wspólnego interfejsu będącego elementem obudowy. Ogranicza to w znacznym stopniu system okablowania, który jest zintegrowany z szafą i nie wymaga indywidualnego instalowania połączeń, jak w przypadku stelaży. Oprócz tego serwery te można podłączać w trakcie pracy bez wyłączania zasilania systemu.

Ceną, którą się za to płaci, jest niestandardowa konstrukcja. Praktycznie każdy system kasetowy wymaga korzystania z obudów, kart serwerowych, modułów zarządzających oraz modułów pamięci masowej lub przełączników/routerów pochodzących od jednego producenta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com