Wsparcie dla VoIP dzięki MPLS

  • Michał Sewera,

Jednym z problemów związanych z każdym wdrażaniem usług typu VoIP jest segment dostępowy sieci. Nowością przy rozwiązywaniu tych problemów jest mechanizm interfejsu użytkownik – sieć (UNI) na bazie MPLS (Multi – Protocol Label Switching).

MPLS jest techniką umożliwiającą integracje funkcji związanych z kierowaniem ruchu oraz wydajnością sieci, zlokalizowanych w 2 i 3 warstwie modelu odniesienia OSI-RM. Technika ta umożliwia efektywne kierowanie ruchu w szkieletowych sieciach IP. Dotychczasowa specyfikacja MPLS obejmowała wyłącznie segment szkieletowy – UNI MPLS jest nowością, która w znaczny sposób poprawia wydajność usług VoIP dla połączeń end to end.

W obecnej wersji styk UNI dla MPLS jest zdefiniowany wyłącznie dla połączeń typu PVC (Permanent Virtual Circuit), co umożliwia operatorowi zdefiniowanie ścieżki MPLS (tzw. LSP – Label Switched Path). Dla pełni funkcjonalności konieczna jest implementacja SVC (Switched Vitrual Circuit) – obecnie trwają prace standaryzacyjne.

Zobacz również:

Z oczywistych względów rozwiązanie wymaga od pewnych modyfikacji istniejących urządzeń, dlatego też nie ma żadnej gwarancji szybkich wdrożeń UNI MPLS, niemniej jednak z technicznego punktu widzenia rozwiązanie posiada spore możliwości i w przyszłości może okazać się kluczowym dla rynku teleinformatyki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com