Wirtualizowanie serwerów według Sun i VMware

  • Janusz Chustecki,

Technologia wirtualizowania serwerów zyskuje nowych zwolenników i producenci starają się sprostać wymaganiom użytkowników, oferując nowe rozwiązania. Poprzednio pisaliśmy o firmach HP i IBM. Teraz przyjrzyjmy się ofercie dwóch innych firm: Sun i VMware (producent oprogramowania, przejęty ostatnio przez EMC).

Sun

Aby zrozumieć strategię wirtualizowania serwerów obraną przez firmę Sun, należy posłużyć się terminami przetwarzanie siatkowe i N1 Grid System. System N1 oferuje wszystkie usługi i reguły wykorzystywane do partycjonowania serwerów, pamięci masowych i zarządzania oprogramowaniem stosowanym w tym obszarze.

Sun oferuje już od jakiegoś czasu oprogramowanie wykorzystujące technologię partycjonowania, dołączając je do systemu operacyjnego Solaris 9. Firma obiecuje, że technologia partycjonowania zostanie w 2005 roku dołączona do rozwiązania N1 Grid Containers będącego częścią systemu operacyjnego Solaris 10.

Zobacz również:

Oprogramowanie N1 Grid Containers pozwala budować na systemach Solaris 10 nawet do 4000 oddzielonych od siebie partycji programistycznych. Są to tzw. pojemniki, noszące swoje własne adresy IP, nazwy hostów i hasła.

Technologia będzie dostępna dla serwerów wszystkich platform, w tym UltraSPARC i x86 oraz chassis Sun Fire Blade (serwery kasetowe) o mieszanej architekturze x86 i SPARC.

VMware

VMware rozwiązuje problem wirtualizowania serwerów inaczej niż pozostałe firmy. Oprogramowanie wirtualizujące serwery nie jest tu dołączane do systemu operacyjnego, a umieszczane między systemem operacyjnym i warstwą sprzętową. Mamy wtedy do czynienia z wirtualnymi maszynami, w których nie ma bezpośredniej zależności między systemem operacyjnym i usytuowanym niżej sprzętem.

Oprogramowanie firmy VMware można uruchamiać na każdym komputerze x86 pracującym pod dowolną wersją systemu operacyjnego Windows, Linux i NetWare.

Oprogramowanie nosi nazwę ESX Server, a partycjami ESX Server można zarządzać przy pomocy narzędzia VirtualCenter.

VMware opracował w ramach narzędzia VirtualCenter system rozproszonego wirtualizowania, nazywając go VMotion. System poddaje pracujące wirtualne maszyny migracji, przenosząc je na różne fizyczne serwery bez zatrzymywania świadczonych przez nie usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com