Wirtualizacja - czy zawsze skuteczna?

  • Paweł Szczepaniak,

Rozsądne podejście kluczem do sukcesu

Zdaniem Janusza Figurskiego, z założenia wirtualizacja przynosi więcej korzyści niż kosztów. Jednak nieracjonalne planowanie czy brak doświadczenia mogą spowodować wzrost kosztów, co może się zdarzyć w przypadku dowolnego projektu IT. Istnieje wiele ukrytych kosztów, które należy wziąć pod uwagę, szczególnie jeżeli porównujemy ofertę dostawcy wirtualnego hostingu z własnymi możliwościami. Trzeba uwzględnić zakup nowego sprzętu pod wirtualizację, licencje na oprogramowanie, system kopii bezpieczeństwa, koszty utrzymania i administracji sprzętu fizycznego oraz warstwy wirtualnej, systemów operacyjnych, wdrożenia i testów, szkolenia pracowników oraz koszty pozyskania środków na inwestycje.

Polecamy Cloud computing i nie tylko - mały słownik usług

Zobacz również:

Zasadniczym elementem pozostaje jednak precyzyjne oszacowanie zasobów do wirtualizacji. "Jeżeli zapotrzebowanie aplikacji na zasoby fizyczne (np. CPU, pamięci, dyski) zostanie niedoszacowane, konieczny będzie dosyć szybki (i zazwyczaj nie ujęty w budżecie) zakup dodatkowego sprzętu i licencji wymaganych do obsłużenia większego środowiska. Z kolei środowisko przeszacowane może przynieść korzyści mniejsze od oczekiwanych m.in. ze względu na nadmierne koszty sprzętu, oprogramowania, a także energii - co wydłuży zwrot z inwestycji. Dlatego jeżeli chcemy uniknąć niespodzianek wdrożenie wirtualizacji musi zostać dokładnie przemyślane i przygotowane." - tak to tłumaczy Dominik Dziarczykowski.

"Myśląc o wprowadzeniu wirtualizacji, musimy każdorazowo dokonać analizy i podsumowania korzyści oraz kosztów związanych z tą technologią. Nawet w przypadku wirtualizacji niewielkiej liczby serwerów (np. wykorzystywanych przez firmę do obsługi aplikacji CRM lub serwisu WWW) firma może zauważyć zalety wirtualizacji wynikające z ujednolicenia środowiska dla aplikacji i uniezależnienia się od rodzaju wykorzystywanych maszyn. Ponadto wirtualizacja uczyni łatwiejszym proces wdrażania aplikacji czy odtwarzania zasobów po ewentualnej awarii" - potwierdza Grzegorz Dobrowolski. Jako modelowy przykład wskazuje sytuację, gdy firma, która buduje telefoniczne centrum obsługi klienta, może zrealizować jedno takie wirtualne centrum oparte na wielu lokalizacjach, w których faktycznie są umiejscowieni pracownicy odbierający telefony. W rezultacie niezależnie od miejsca zainstalowania urządzeń, umiejscowienia centrum przetwarzania danych, miejsca dołączenia linii telekomunikacyjnych czy też miejsca skąd dzwoni klient - mamy jedno logiczne centrum obsługi, które gwarantuje krótszy czas oczekiwania na połączenia, mniejsze koszty utrzymania systemu oraz bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy personelu".

Jak wdrażać, aby nie wpaść w pułapkę

Jak podkreślają specjaliści, przy planowaniu wirtualizacji należy opracować strategię oraz dobry plan wdrożeniowy. Nie warto kierować się stereotypami, lecz dążyć do uzyskania ściśle określonych celów. Jeżeli planujemy podniesienie niezawodności i skrócenie czasu odtwarzalności systemu, czy też szybkości powołania usługi do życia - efektywność wykorzystania zasobów może mieć drugorzędne znaczenie. Nie należy więc za wszelką cenę dążyć do uzyskania wszystkich korzyści z wirtualizacji, w sytuacji gdy nie jest to niezbędne, albo zwyczajnie nie jest możliwe.

Polecamy Wirtualizacja i cloud computing przyszłości

Kolejna kwestia to ewolucja narzędzi służących do wirtualizacji. Nowe wersje hiperwizorów oraz rozwiązań sprzętowych (procesorów, pamięci masowych, systemów wirtualizacji sieci) sprawiają, że wirtualizacja rozwiązuje coraz więcej problemów i znajduje coraz szersze pole zastosowania.