Wirtualizacja a zasilanie i chłodzenie

  • Sylwester Igras,

W tradycyjnych systemach zasilania gwarantowanego i chłodzenia, które nie są przystosowane do zmian obciążenia, sprawność ulega znacznemu obniżeniu, w przypadku gdy urządzenia nie są obciążone mocą nominalną. Aby zapobiec zjawisku pogarszania się sprawności energetycznej serwerowni, należy minimalizować straty stałe, stosując np. wydajne i skalowane zasilacze UPS oraz systemy chłodzenia. Najnowocześniejsze urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są w sprężarki Digital Scroll oraz wentylatory o zmiennych szybkościach obrotowych, co umożliwia utrzymanie wysokich wydajności także przy niepełnym obciążeniu. Wysokowydajne zasilacze UPS, dzięki udoskonalaniu układów przekształtników energoelektronicznych oraz systemów sterowania, mają znacznie lepszą sprawność i mniej zależną od obciążenia.

Wpływ wirtualizacji na dostępność

Zależność całkowitej sprawności systemu IT od stopnia obciążenia

Wyższe gęstości mocy oraz zmienne obciążenia, będące skutkiem wirtualizacji, mogą być przyczyną zmniejszenia niezawodności całego systemu teleinformatycznego. Dynamiczne zmiany obciążenia, w połączeniu ze zwiększonym znaczeniem poszczególnych serwerów fizycznych (na każdym serwerze działa wiele aplikacji), sprawiają, że dostosowanie systemów zasilania i chłodzenia do nowych wymagań staje się bardzo istotne. Właściwa temperatura ma ogromny wpływ na dostępność całego systemu teleinformatycznego, a powstanie zmiennych obszarów o podwyższonej emisji ciepła oraz zjawisko mieszania się powietrza chłodnego z ciepłym mogą być przyczyną uszkodzenia bądź nieprawidłowej pracy urządzeń teleinformatycznych i w konsekwencji przestoju serwerowni. Aby zapobiec temu, należy puste miejsca w pionie szafy zawsze wypełniać panelami zaślepiającymi oraz umieszczać urządzenia chłodnicze na końcu stref gorącego powietrza (hot-aisle).

Zobacz również:

Zarządzanie zasilaniem poprzez zastosowanie wielotorowych przełączników statycznych zwiększa niezawodność oraz eliminuje w dużym stopniu konieczność zmian okablowania. Częsta modyfikacja obwodów zasilania, w połączeniu z koniecznością zasilania urządzeń w sposób ciągły (7x24), stwarza ryzyko popełnienia błędów łączeniowych, co potwierdza raport Uptime Institute. Wynika z niego, że ponad 50% wszystkich przypadków wyłączenia zasilania w centrach przetwarzania danych spowodowanych jest błędem człowieka.

Maksymalizacja korzyści uzyskanych z wirtualizacji

Aby zoptymalizować efektywność zużycia energii elektrycznej po przeprowadzeniu wirtualizacji, należy stosować:

• Wysokowydajne i skalowalne systemy zasilania i chłodzenia

• Urządzenia o wysokiej sprawności energetycznej.

• Kompleksowy systemy zarządzania wszystkimi warstwami.

Wirtualizacja systemu IT może przynieść wiele korzyści i oszczędności całej organizacji. Zasoby oraz moc obliczeniowa systemów teleinformatycznych są wtedy znacznie lepiej wykorzystywane. Mniej serwerów w centrum danych to mniejsze zużycie prądu nie tylko przez te urządzenia, ale i systemy zasilania i chłodzenia. Należy pamiętać, że aż 99.9997% z energii dostarczonej do centrum przetwarzania zostaje zamienione w ciepło, które trzeba wyprowadzić, co w sposób oczywisty przekłada się na ponoszone koszty.

Zmieniające się obciążenie pod względem gęstości i lokalizacji skutkuje powstawaniem obszarów o wysokim poziomie emisji ciepła, które mogą występować w różnych miejscach serwerowni, w miarę jak maszyny wirtualne migrują na serwerach i funkcje zarządzania mocą serwerów wyłączają jedne serwery fizyczne, a włączają inne.