Usługi aplikacyjne dostawcy i perspektywy rozwoju rynku ASP

  • Józef Muszyński,

Co może skłaniać przedsiębiorstwa do podjęcia decyzji o wynajmie usług aplikacyjnych zamiast zakupu odpowiedniego oprogramowania do eksploatacji we własnym zakresie? Wiele małych i średnich przedsiębiorstw może skłaniać się w stronę ASP najczęściej z powodu braku środków finansowych na zakup drogich aplikacji, takich jak ERP. Inną przyczyną jest też brak własnych, wykwalifikowanych specjalistów przygotowanych do wdrażania i zarządzania takimi aplikacjami. W wielu też przypadkach korzystanie z powszechnie stosowanych pakietów - przetwarzania tekstów czy arkuszy kalkulacyjnych (droga zakontraktowania wielodostępu do pojedynczej aplikacji udostępnianej na zewnętrznym serwerze i przeniesienie całej odpowiedzialności za jej uaktualnienie na ASP) - może okazać się tańsze od zakupu, utrzymywania i zarządzania indywidualnymi kopiami oprogramowania dla wszystkich pracowników przedsiębiorstwa.

Inną atrakcyjną stroną propozycji ASP jest czas zaoszczędzony na wdrażaniu nowych rozwiązań aplikacyjnych, co często ma bezpośredni wpływ na skrócenie czasu dostarczenia na rynek nowych produktów czy usług i poprawienie poziomu obsługi klienta.

Interesujące jest też to, że rynek ASP rozszerza się także poza segment małych i średnich przedsiębiorstw. Czynnikiem sprzyjającym jest tutaj potrzeba obniżania kosztów, obejmujących również te związane z zatrudnianiem czy wynajmowaniem doświadczonego personelu i możliwością skupienia się zarządu firmy na sprawach bezpośrednio związanych z prowadzonym biznesem.

W często znacznie zróżnicowanych strukturach ASP dwa główne komponenty infrastrukturalne - centra danych, zawierające serwery aplikacyjne oraz przełączniki i sieci szkieletowe IP dla dostarczania usług na zewnątrz - są zawsze niezbędne. Jednak firma prowadząca działalność typu ASP nie musi posiadać obu tych elementów.