Trudna droga do informatyzacji

  • Monika Tomkiewicz,
800 mln zł

na tyle szacuje się koszty realizacji kompleksowej informatyzacji służby zdrowia. Na zbudowanie prototypu e-recepty jest zarezerwowane 3,8 mln zł.

CSIOZ tłumaczy te odległe terminy stopniem skomplikowania wdrożenia. "Po to chcemy wdrożyć prototyp, aby później w praktyce zastosować najlepsze rozwiązania docelowe. Cały projekt kończy się w 2014 r., wiec jeszcze jest czas, aby wypracować jak najlepsze wnioski z wdrożenia prototypu" - mówił niedawno w prasie rzecznik prasowy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Podkreślał on, że CSIOZ nie opiera się w zbieraniu doświadczeń wyłącznie na tym jednym prototypie. Analizuje też opracowania innych rozwiązań, zarówno polskich, jak i europejskich.

Faza przetargów

Pozostałe projekty są nadal w fazie przetargów, które - jak wszyscy wiemy - nie są mocną stroną polskiej administracji publicznej. Nadal trwa ogłoszony w kwietniu - z terminem składania ofert do końca czerwca 2010 r. - przetarg na budowę prototypu Internetowego Konta Pacjenta. To właśnie w IKP mają być gromadzone wszystkie dane na temat pacjenta. CSIOZ zapewnia, że IKP stworzy wiele możliwości pacjentom, np. rejestrację online, ale zawierać też będzie informacje o chorobach, wynikach ich badań, planach szczepień, zaleceniach medycznych itd. Jak informuje nas CSIOZ w przetargu na prototyp IKP firmy złożyły już oferty i są one teraz oceniane przez Sąd Konkursowy. Poprzednie dwa duże przetargi - na budowę prototypu nowego modelu statystyki i hurtowni danych i e-receptę - nie obyły się jednak bez protestów. Jak będzie tym razem?

CSIOZ przygotowuje się też do przetargów na realizację projektu P2 - platformy udostępniania online przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych. Ogłosiło w związku z tym przetarg na doradztwo. Konsultanci mogą zarobić ok. 1,6 mln zł. W okresie wakacyjnym Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ogłosiło także przetarg na opracowanie architektury referencyjnej rejestru medycznego oraz specyfikacji zestawu usług dla medycznych rejestrów przedmiotowych. CSIOZ zaczęło też formalnie szukać firmy, która wdroży portal informacyjny dla Projektu P2. W tle prowadzonych jest kilka przetargów na sprzęt niezbędny do realizacji powyższych projektów.