Test przełączników - Ethernet 10 Gb/s

  • NetWorld,

Quality of Service

Tym razem sprawdzano cztery parametry decydujące (w opinii testujących) o tym, czy usługi QoS pracują poprawnie: po pierwsze - sprawdzano obsługę Differentiated Services; po drugie - sprawdzano, czy przełącznik dostarcza do miejsca przeznaczenia wszystkie (bez straty) te pakiety, którym wcześniej przypisano najwyższy priorytet (w tej kategorii wygrał przełącznik Cajun P882); po trzecie - przełączniki konfigurowano w taki sposób, aby pakiety, którym przypisano niski priorytet, zużywały nie więcej niż 2 Gb/s przepustowości oferowanej przez połączenie (i sprawdzono, czy jest tak istotnie); po czwarte - sprawdzano, czy pozostała część przepustowości jest wykorzystywana przez pakiety, którym przypisano średni priorytet.

Podstawowe dane techniczne przełączników

Biorąc pod uwagę wszystkie testy, najwięcej punktów zdobył przełącznik E1200. Najsłabsze wyniki uzyskały przełączniki firm Foundry i HP.

Podsumowanie

Przełączniki Ethernet 10 Gb/s pierwszej generacji uzyskały zupełnie dobre wyniki. Jeśli chodzi o przepustowość portów, to żaden przełącznik nie miał problemu z przekroczeniem bariery 8 Gb/s, a porty przełącznika E1200 pracowały z pełną szybkością 10 Gb/s. Przełączniki uzyskały nieco gorsze wyniki pod względem opóźnień i ich fluktuacji, jednak nie tak złe, aby nie móc obsługiwać nawet bardzo wymagających aplikacji. Na koniec warto wspomnieć o cenach. Przełączniki (w konfiguracji 4 interfejsy 10 Gb/s i 24 interfejsy 1 Gb/s) kosztują od ok. 85 000 USD (Cajun P882) do ok. 125 000 USD (E1200).

Kazimierz Osiński, kierownik ds. produktów sieciowych w HP Polska:

Moduły Ethernet 10 Gb/s Hewlett-Packard wprowadził do oferty w drugiej połowie ubiegłego roku. W rozwoju technologii sieciowych Ethernet to standard, który będzie zdobywał nowe obszary zastosowań, dzięki coraz większym prędkościom i coraz większym możliwym do zrealizowania odległościom połączeń. Ethernet już jest dominującym standardem sieciowym na świecie. Ok. 90 proc. sieci funkcjonujących na świecie działa w standardzie Ethernet - w różnych jego odmianach. Aż 98 proc. zakupów nowego sprzętu sieciowego na świecie to urządzenia ethernetowe.

Pierwsze instalacje najnowszej odmiany - 10 Gigabit Ethernet - będą dotyczyły dużych sieci szkieletowych, gdzie krytycznym czynnikiem jest prędkość pracy. Oczywiście ważne są też dodatkowe funkcje, jak failover i QoS. Pierwsze testy wykazały, że sprzęt HP - seria przełączników HP ProCurve Routing Switch 9300m - jest dobrze przygotowany do pracy w takich sieciach. Pojawili się już klienci z pytaniami dotyczącymi sprzętu do budowy szybkiego i niezawodnego szkieletu z nadmiarowymi łączami. Pójdą za tym pierwsze instalacje w Polsce. Warto pamiętać, że najnowsza odmiana Ethernetu jest ciągle nowością na rynku i musi nieco okrzepnąć. Wraz z upływem czasu, kiedy pojawią się pierwsze wdrożenia, technologia będzie taniała i przez to będzie łatwiej dostępna. Prognozy rynkowe mówią, że do roku 2006 systematycznie będzie rosła liczba systemów wykorzystujących 10 Gigabit Ethernet.