Techniki zwiększania efektywności

  • Wiesław Pawłowicz,

Trzecia metoda polega na zastosowaniu deduplikacji jako dodatkowego mechanizmu rozszerzającego funkcjonalność systemu do tworzenia kopii zapasowych, wykorzystującego biblioteki VTL. W tym przypadku najpierw realizowany jest standardowy proces backupu, a dopiero później uruchamiany jest mechanizm czyszczenia danych i eliminacji powtarzających się plików.

Niezależnie od tego, jaki system deduplikacji zostanie zastosowany, praktycznie zawsze następuje wzrost wymagań na dostępną moc przetwarzania. Jeżeli deduplikacja jest realizowana w pobliżu źródła danych, należy wziąć pod uwagę, że uruchomienie procesu analizy danych może mieć negatywny wpływ na wydajność serwera, a także spowolnić proces backupu. W przypadku systemów wykonujących czyszczenie danych w już zapisanej kopii zapasowej, proces backupu przebiega bez zakłóceń, ale wymagana jest dostępność, znacznie większej, tymczasowej pojemności pamięci masowej, zanim proces deduplikacji zmniejszy objętość plików.

Zobacz również:

Optymalizacja WAN

Podobnie jak przy deduplikacji, rozwiązania do optymalizacji WAN nie są technologią uniwersalną i dającą jednoznaczny, łatwo mierzalny efekt w każdym systemie. Optymalizacja łączy WAN nie zawsze może zastąpić inwestycje w bezpośrednią rozbudowę infrastruktury i zwiększenie fizycznej przepustowości sieci, ale często umożliwia bardziej efektywne i ekonomiczne wykorzystanie dostępnych zasobów.

Gdy sieć jest przeciążona, następuje spowolnienie transmisji danych i pojawiają się problemy z dostępnością aplikacji lub usług. Można je rozwiązać modernizując infrastrukturę sieciową i zwiększając przepustowość łączy WAN. Jednak nie zawsze jest to możliwe z przyczyn technicznych lub ekonomicznych. Alternatywnym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest zastosowanie oprogramowania i urządzeń, które w inteligentny sposób optymalizują transmisję danych, zmniejszając wymagania w zakresie fizycznej przepustowości sieci.

Na rynku jest dostępnych wiele różnych rozwiązań do optymalizacji łączy WAN. W większości przypadków są one przeznaczone przede wszystkim dla korporacji lub firm, których działalność wymaga przesyłania dużej liczby danych między różnymi oddziałami lub centrami danych. Jednakże popularyzacja modeli usługowych rozszerza możliwości zastosowań takich technik również w mniejszych firmach, intensywnie wykorzystujących sieci rozległe.

Jeszcze kilka lat temu barierą była słaba znajomość zastosowań i możliwości akceleratorów WAN wśród ich potencjalnych użytkowników. Optymalizacja wydajności sieci WAN i akceleracja pracujących w niej aplikacji może nawet kilkudziesięciokrotnie zwiększyć wydajność systemu bez konieczności inwestowania we wzrost fizycznej przepustowości łączy. Taką informację można znaleźć niemal w każdej marketingowej publikacji. Choć nie jest to twierdzenie bezpodstawne i ma swoje realne uzasadnienie, to należy zdawać sobie sprawę również z ograniczeń tej technologii, która nie jest uniwersalnym i najlepszym rozwiązaniem w każdej sytuacji.