Szczęśliwa siódemka SCO

  • Antoni Bielewicz,

Największy producent unixowych systemów operacyjnych dla serwerów intelowskich wprowadza nową wersje UnixWare.

Największy producent unixowych systemów operacyjnych dla serwerów intelowskich wprowadza nową wersje UnixWare.

Nowa wersja systemu UnixWare 7 ma ułatwić firmie Santa Cruz Operation (SCO) rywalizację na rynku unixowych systemów operacyjnych, po pojawieniu się intelowskiego procesora Merced. "Zapowiadana na przyszły rok premiera 64-bitowego procesora Merced stwarza szansę na przejęcie części rynku wysoko wydajnych serwerów" - mówi Alok Mohan, prezes i przewodniczący rady nadzorczej SCO.

Nowy system operacyjny UnixWare 7 łączy elementy OpenServer 5 i systemu Unix Ware 2, którego SCO przejęła od Novella przed dwoma laty. Producent pozycjonuje swój nowy produkt jako system dla złożonych aplikacji dla dużych przedsiębiorstw, obsługi węzłów internetowych i transakcji elektronicznych, zastosowań komunikacyjnych, aplikacji dla działów przedsiębiorstwa. Jeszcze w tym roku firma wprowadzi na rynek UnixWare 7, przeznaczony dla małych firm, który ma zająć miejsce programu OpenServerRelease 5, do tej pory najbardziej popularnego produktu SCO.

SCO ma ponad 80% rynku oprogramowania dla serwerów Unixa z procesorami Intela.

"UnixWare i Merced wprowadzą firmę na rynek zaawansowanych systemów operacyjnych - mówi Alok Mohan, prezes i przewodniczący rady nadzorczej SCO. - Nie zapominamy o naszych starych klientach używających OpenServera. Będą oni mogli kupić aktualizacje do systemu 64-bitowego". UnixWare 7 zaprojektowano z myślą o rozwiązaniach wysoko wydajnych. Model pamięci, kompilatory i komendy napisane dla systemu operacyjnego są - zdaniem przedstawicieli koncernu - zgodne z technologią zastosowaną w procesorze Merced.

Szerokie horyzonty

Nowy UnixWare 7 - oparty na nowej technologii jądra SCO SVR5 - jest przystosowany do obsługi plików o pojemności 1 TB i 64 GB pamięci głównej. Dzięki temu - według SCO - może obsłużyć ponad 76,800 TB danych, znacznie więcej niż inne programy dla serwerów z procesorem Intela. UnixWare zapewnia dostęp do aplikacji na serwerach z oprogramowaniem Tarantella.

Producenci podkreślają, że UnixWare 7 zawiera rozszerzenia, które czynią go systemem przystosowanym do zastosowań intranetowych i internetowych. Najważniejszym z nich jest wykorzystanie technologii klastrowej, zapewniającej dostępność i niezawodność. Skalowalność UnixWare 7 jest zapewniona dzięki pracy na serwerach wieloprocesorowych w trybie SMP i możliwości rozszerzania pamięci.

Pełna wersja UnixWare 7 ma kosztować 4992 USD. Wersja dla małych przedsiębiorstw ma być o 2000 USD tańsza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com