Symulatory i emulatory sieci

  • Kamil Folga,

Czy na etapie przygotowań do egzaminów można wykorzystać symulator? W rzeczywistości wymagany jest dostęp do sprzętu, ale możliwe jest wykorzystanie symulatorów sieci i emulatorów sprzętu. Warto mieć dostęp do rzeczywistego sprzętu, ale symulator umożliwi naukę w każdej sytuacji, nawet gdy dostęp do sprzętu będzie niemożliwy. Jeżeli jednak zdecydujemy się wyłącznie na symulator, to warto pamiętać, że nie każde oprogramowanie będzie wspierało pełen zakres funkcjonalności określonych urządzeń. W przypadku nauki do egzaminu CCNA warto wymienić:

• PacketTracer – narzędzie stworzone przez Cisco na potrzeby CNA (Cisco Networking Academy). Wspiera funkcjonalności niezbędne do nauki egzaminów CCNA oraz CCNP.

• GNS3 – opisany w poprzednim paragrafie, bardzo rozbudowany symulator, zawierający emulator Dynamips. Pomocny na każdym etapie certyfikacji, także innych rozwiązań niż Cisco.

• Boson NetSim – komercyjny produkt wspierający naukę do egzaminów CCNA oraz CCNP.

• CCNA Virtual Lab – komercyjny produkt wspierający naukę do egzaminu CCNA.

• Pearson CCNA Network Simulator – wersja do nauki CCNA, zawiera wiele zadań laboratoryjnych, ale uniemożliwia zmianę topologii sieci.

Interfejs routera czy przełącznika udostępniony przez symulator będzie bardzo bliski pracy z rzeczywistą maszyną. Różnica polega na tym, że pracując z realnym sprzętem można zobaczyć, jak wyglądają interfejsy, wiadomości z konsoli podczas restartu routera, połączyć urządzenia rzeczywistymi kablami, a także pracować w realnym środowisku sieciowym. Jeżeli jednak spojrzymy na to z drugiej strony, to na egzaminach Cisco także mamy do czynienia z symulatorami. Nawet jeżeli nie interesuje Cię certyfikacja, warto czasami uruchomić GNS3, aby przetestować nowe koncepcje i pomysły.

Podsumowanie

Cisco Packet Tracer – edukacyjny symulator sprzętu Cisco

Symulacja i emulacja w sieciach będzie się rozwijała, ponieważ prowadzi do zmniejszenia kosztów nowych wdrożeń. Jeżeli można daną technologię czy rozwiązanie sieciowe zamodelować i sprawdzić za pomocą szerokiego zakresu parametrów, będzie to zawsze szybsze i tańsze niż wykonywanie tych samych czynności na rzeczywistej infrastrukturze. Szczególnie warte zainteresowania są symulatory, które w dużej mierze są dostępne jako darmowe oprogramowanie. Ich zastosowanie to podejście zarówno naukowe do testowania protokołów i struktur sieciowych, jak i wdrożeniowe oraz szkoleniowe. Symulatory bardzo często mają możliwość pracy w funkcji emulatora. Emulatory sieci sprzętowej to zupełnie inna kategoria urządzeń, która może mieć realny wpływ na wdrożenia i rozwiązywanie problemów przy migracjach sieciowych i zmianach parametrów aplikacji, szczególnie w sieci rozległej.