Standard 802.3ap zaaprobowany

  • Janusz Chustecki,

IEEE Standards Association zaaprobowała standard oznaczony numerem 802.3ap, definiujący wymagania techniczne, jakie powinien spełniać backplane Ethernetu.

IEEE zaczęła prace nad standardem 802.3ap pod koniec 2003 r. Standard opisuje w szczegółach budowę magistrali danych Gigabit Ethernet i Ethernet 10, która łączy elementy instalowane w obudowach urządzeń sieciowych (przełączników i routerów). Specyfikacja zakłada, że magistrala taka może mieć długość 1 metra.

Standard jest ważny, ponieważ pozwoli w przyszłości instalować w tej samej obudowie moduły (albo kasety) produkowane przez różnych dostawców rozwiązań sieciowych. Analitycy twierdzą, że standard przyczyni się też w dłuższej perspektywie czasu do znacznej obniżki cen urządzeń sieciowych. Administrator nie będzie wtedy skazany na jednego dostawcę, ale będzie mógł instalować w obudowie potrzebne mu moduły, nie zwracając uwagi na to, kto je wyprodukował.

Zobacz również:

Standard 802.3ap nie zmienia tak istotnych parametrów stosowanych w sieciach Ethernet, jak adresowanie MAC oraz minimalną i maksymalną długość ramki. Spełnia też ważny wymóg negocjowania przez obie strony (w tym w przypadku modułu) szybkości połączenia (maksymalnej w danych warunkach) i następnie automatycznego konfigurowania parametrów połączenia.

Przymierze Ethernet Alliance już zapowiedziało, że PCIMG (PCI Industrial Computers Manufacturing Group; organizacja zajmująca się opracowywaniem nowych rozwiązań w obszarze szybkich łącz i magistral danych) uwzględni standard 802.3ap podczas swoich prac. Do PCIMG mają wkrótce dołączyć nowi członkowie, w tym Nortel, Corning, JDSU, Association for Communications Technology Professionals in Higher Education i Open Fabrics Alliance.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com