Stan i perspektywy web services

  • Józef Muszyński,

Dojrzewanie web services

Funkcjonalne zastosowanie web services

Usługi webowe znajdują się w początkowej fazie rozpowszechniania, obejmującej przede wszystkim integrację danych i aplikacji w ramach przedsiębiorstw (korporacji). Na kolejnych dwóch etapach - obsługa transakcji i automatyzacja procesów biznesowych przepływających między firmami - są potrzebne dodatkowe standardy oraz więcej czasu i pieniędzy, aby zaistniały w praktyce.

Dzisiejsze inwestycje w projekty web services zazwyczaj angażują środki rzędu tysięcy dolarów i niewielką rzeszę projektantów, ale wg ekspertów mogą one wzrosnąć do dziesiątków milionów dolarów, odpowiednio zwiększy się też przydzielona usługom webowym moc przerobowa w działach IT.

Na podstawie badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wśród firm, które zdecydowały się na wdrażanie technologii web services, można wyciągnąć podstawowe wnioski:

  • Cele biznesowe w odniesieniu do web services wykraczają poza redukcje kosztów operacyjnych i zwiększenie wydajności departamentów IT. Firmy oczekują redukcji kosztów zarówno w ramach IT, jak i obrębie całej organizacji, polepszenia obsługi klientów i zwiększenia zysków poprzez zwiększenie obrotów w większej liczbie kanałów i podniesienie wydajności. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń trudno ocenić, czy cele te są w pełni osiągane. Wśród firm, które są w stanie to stwierdzić, 80-90% zmniejszyło koszty wdrażania aplikacji - często w stopniu większym, niż przewidywano - w powiązaniu z innymi inicjatywami IT, takimi jak standaryzacja, centralizacja i konsolidacja.
  • Funkcjonalnie największym zastosowaniem web services jest tworzenie wewnętrznych lub zewnętrznych portali aplikacyjnych. Pozwala to firmom na redukcję kosztu obsługi i zwiększenie wydajności, zapewniając użytkownikom (pracownikom, partnerom czy klientom) wspólne źródło dla wszystkich ich aplikacji.
  • Większość firm jest w fazie próbnej. Wiele z nich jest zaskoczonych niskimi kosztami i łatwością wprowadzania wstępnej infrastruktury web services. Jednak ich przedstawiciele przewidują, iż realne koszty i prawdziwe wyzwania tkwią w rozwijaniu tych infrastruktur do obsługi aplikacji produkcyjnych.

  • Architektura web services

    Wdrażanie usług webowych jest kosztowne, ale warte poczynionych wydatków. Chociaż prototypowe wdrożenia kosztują ok. 50 tys. USD, to koszt pełnego wdrożenia architektury web services, obejmujący: sprzęt, oprogramowanie, robociznę i prace pomocnicze, jest szacowany na 10 mln USD. Wiele organizacji podejmuje wdrażanie web services w połączeniu z innymi inicjatywami, szczególnie centralizacją centrów danych i konsolidacją aplikacji. Przewidywany współczynnik zwrotu kosztów tych inwestycji jest bardzo wysoki, przy czym usługom webowym przypisuje się tu zasadniczą rolę.
  • Web services stymulują wdrożenia architektur n-warstwowych, w których dane, aplikacje dziedziczone, aplikacje webowe i usługi prezentacji rezydują na różnych maszynach. Warstwy w takich architekturach służą do podobnych celów, co warstwy modelu OSI (Open Systems Interconnection), zapewniając wyraźnie zdefiniowane interfejsy. Pozwalają one na niezależne wzbogacanie i modyfikowanie każdego poziomu.
  • Ostatni wniosek jest taki, że wdrożenie web services pomaga w przyspieszaniu kluczowych zmian organizacyjnych zarówno w działach IT poszczególnych organizacji, jak i organizacjach i relacjach pomiędzy różnymi organizacjami. W działach IT usługi webowe są generalnie uznawane za infrastrukturę i dlatego bardzo często są zarządzane przez zespoły ds. infrastruktury, a nie grupy aplikacyjno-projektowe. Web services zmieniają także sposób postrzegania IT - jako strategicznych jednostek biznesowych, a nie centrów generujących koszty i zapewniających usługi organizacji.

    Przedsiębiorcy i inwestorzy inwestują lub myślą o inwestowaniu w web services w celu uzyskania korzyści w ciągu 3-5 lat. Przedsiębiorstwa oczekują przewidywalnych działań dostawców w zakresie oprogramowania obsługującego web services, projektanci natomiast - zestawów narzędzi pozwalających na modelowanie, składanie i testowanie usług webowych.