Stacje NAS, czyli sieciowe gigabajty

  • NetWorld,

Stacje Snap Server (Quantum) i SureStore (HP) mogą importować istniejących użytkowników z domen NT, ale użytkowników tych nie można oglądać na ekranach administrowania - trzeba ich szukać gdzie indziej. I tak na przykład w przypadku stacji Snap Server użytkownicy są zlokalizowani w oknie Security Network Shares (zabezpieczenia udziałów sieciowych), a więc w dość nietypowym miejscu. Żadna z wymienionych powyżej stacji nie obsługiwała skonfigurowanej przez testujących usługi katalogowej Windows 2000 Active Directory, ale obie współpracowały bez żadnych zacięć ze standardowymi kontrolerami domen NT. W stacji NAS Engine 1U można skonfigurować prywatny katalog, ale po wykonanie tej operacji wystąpiły pewne problemy z uzyskaniem dostępu do określonych zasobów stacji, związane z zabezpieczeniami skonfigurowanymi na poziomie udziałów. W testowanej stacji zabezpieczenia na poziomie użytkowników były niedostępne. Firma NSS obiecuje, że kolejne wersje tej stacji będą już obsługiwać tę opcję.

Stacja Snap Server ostrzega użytkownika (wyświetlając stosowny komunikat), jeśli ten skonfiguruje w nieprawidłowy sposób określony udział sieciowy (dotyczy to np. sytuacji, gdy użytkownik założy prywatny podkatalog w folderze publicznym). Inne stacje nie kontrolują procesu konfigurowania folderów współużytkowanych - użytkownik jest po prostu zdany sam na siebie i musi bardzo uważać, żeby nie popełnić żadnej pomyłki. Pod tym względem Snap Server jest wyjątkowym produktem i wbudowany w tę stację mechanizm ostrzegania użytkowników o dostrzeżonych błędach pracuje w wyjątkowo wyrafinowany sposób.

Stacje InBusiness Storage Station (Intel) i MaxAttach (Maxtor) uwierzytelniały użytkowników, biorąc pod uwagę dane zgromadzone w katalogu Win 2000, chociaż podczas testowania trudno się było zorientować, że użytkownicy są właśnie w ten sposób uwierzytelniani. Dlatego na początku wydawało się, że jest to jakiś błąd. Dopiero po jakimś okazało się, że są to po prostu firmowe rozwiązania, dzięki którym stacje można w łatwy sposób integrować z istniejącymi sieciami komputerowymi. Stacja Instant GigaDrive (Linksys) nie uwzględnia żadnych zewnętrznych użytkowników, opierając się wyłącznie na swoich własnych danych. Stacja ta udostępnia jednak użytkownikom zewnętrznym (tzw. gościom) publiczny, współużytkowany dysk twardy. Instant GigaDrive ma bardzo przydatną opcję - może śledzić poziom wykorzystania przydziałów dyskowych na poziomie użytkowników. Brak tej opcji to jedna z większych wad systemu operacyjnego Windows NT. Win 2000 obsługuje już tę opcję.

Stację Net Raptor (JES) jest chyba najtrudniej zintegrować z istniejącymi już domenami NT. Jeśli administrator nie dysponuje prawidłowo skonfigurowanymi prawami dostępu, może sprawdzić poszczególne udziały na poziomie katalogów (ale nie na poziomie plików) w programie Eksplorator Windows. Może to powodować określone problemy związane z prawidłowym zabezpieczeniem zasobów udostępnianych przez stację. W przypadku tego urządzenia należy też zawsze pamiętać o tym, aby dodać nazwę komputera (stacji) do właściwej domeny NT (w oknie Server Manager). Nie ma wątpliwości, że pozostałe stacje dają się dużo łatwiej integrować z sieciami LAN.