Specjaliści IT coraz częściej wolą kontrakt niż etat

  • Monika Tomkiewicz,

Jak wynika z raportu firmy Hays, rynek pracy IT to wyłomowy rynek pracowników, którzy są pewni swoich kompetencji, czują się pewnie i bezpiecznie na rynku pracy i nie potrzebują umowy o pracę. Kontraktorzy IT to osoby, które motywują nieco inne czynniki niż pracowników z innych branż. Dla nich priorytetem jest rodzaj projektu, w którym biorą udział, samorealizacja, nowe wyzwania. Znają oni potrzeby klientów i wiedzą, że jest na nich zapotrzebowanie. Specjaliści przewidują, że w najbliższym czasie rynek kontraktorów IT w Polsce będzie się dynamicznie rozwijał.

"Nasi klienci poszukują głównie ekspertów z 4-6 letnim doświadczeniem. Firmy, które zatrudniają kontraktorów IT nie interesuje edukowanie nowych pracowników. Nasz klient chce pozyskać określone kompetencje i wykorzystać je do konkretnego projektu. Dla klientów ważne jest, by kontraktorzy posiadali nie tylko znajomość technologii, ale też specyfiki branżowej. Kontraktorzy z wiedzą branżową są bardzo pożądani. Ponadto oczekuje się od nich posiadania kompetencji miękkich. Co ciekawe, w Niemczech czy Anglii, z usług kontraktorów IT coraz częściej korzystają duzi dostawcy IT. Przewidujemy, że w Polsce też pójdzie to w tym kierunku" - opowiada o rynku kontaktorów IT Krzysztof Andrian, Head of IT Contracting w firmie Hays.

Z raportu przygotowanego przez firmę Hays wynika, że kontraktorzy IT to zróżnicowana grupa zawodowa obejmująca zarówno Project Managerów, konsultantów SAP, analityków, jak i niemal wszystkie stanowiska związane z rozwojem oprogramowania: architektów, programistów oraz testerów. Cechuje ich bogate i długoletnie doświadczenie zawodowe. Z reguły posiadają oni ponad 5 lat doświadczenia i bardzo rzadko zdarza się, aby deklarowano mniej niż 3 lata praktyki w konkretnej dziedzinie. Zauważalny jest trend, który wskazuje, że im bardziej pożądane kwalifikacje specjalisty IT oraz większe doświadczenie, tym jest on mniej skłonny zdecydować się na zatrudnienie stałe i świadomie podejmuje się tylko wybranych projektów.

Zobacz również:

Warto zaznaczyć, że 98% badanych IT kontraktorów posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na etat. "Możemy więc wnioskować, że podjęcie pracy projektowej było decyzją przemyślaną. Wpłynął na nią szereg czynników, które spowodowały, że zatrudnienie na czas nieokreślony przestało być atrakcyjne" - czytamy w raporcie.

Jako kluczowe kryterium, które sprawiło, że praca na kontrakt stała się bardziej korzystna, respondenci wskazują wyższe wynagrodzenie za świadczone usługi. Analiza wynagrodzeń oferowanych specjalistom i menedżerom IT o podobnych kwalifikacjach, zatrudnionych na tożsamych stanowiskach na umowę o pracę oraz na kontrakt wskazuje, że w przypadku współpracy projektowej kontraktorzy otrzymują średnio 30% wyższe wynagrodzenie.

Praca na kontrakt jest dla respondentów szczególnie atrakcyjna pomimo, że dostrzegają oni minusy tej formy zatrudnienia. Do głównych wad pracy kontraktowej respondenci zaliczają brak ciągłości zatrudnienia, ryzyko i niepewność współpracy, brak pakietu socjalnego, w szczególności płatnego urlopu, brak inwestowania w rozwój pracownika, krótki czas trwania poszczególnych kontraktów, konieczna mobilność i częste podróże służbowe. Natomiast warto podkreślić, że 21% ankietowanych w ogóle nie dostrzega wad w formie współpracy, na którą się zdecydowali. Pozostałe 79%, znając ograniczenia i ryzyka związane z tą formą współpracy, mimo wszystko ocenia ją pozytywnie.

Zdaniem specjalistów głównym problemem utrudniającym współpracę ze zleceniodawcą jest brak doświadczenia niektórych menedżerów w zarządzaniu zespołem, który składa się z ekspertów zewnętrznych. Bywa, że wymaga się od nich podobnego stylu pracy jak od pracowników etatowych, np. poprzez obowiązek pozostawania do dyspozycji przełożonego w miejscu pracy. Tym samym możliwość pracy zdalnej jest ograniczona. Pomimo że wielokrotnie praca wymaga częstych podróży służbowych, część pracodawców nie pokrywa kosztów związanych z delegacją. Dlatego też dodatkowe wydatki należy przewidzieć i uwzględnić w wynagrodzeniu za usługi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com