Spacerkiem do chmury. Cyfryzacja branży produkcyjnej w Polsce

  • Anna Ładan,

Firma S&T, jeden z czołowych integratorów IT, przebadała polski sektor produkcyjny pod kątem stopnia adaptacji chmury i cyfryzacji. Im większe przedsiębiorstwo, tym większa otwartość na przejście do chmury i zmiany. ERP, S&OP, BI i MES znalazły się wśród najchętniej wybieranych technologii. Polskie firmy produkcyjne nie planują za to wdrażać Big Data, AI, Machine Learning oraz IoT. Zaskakuje brak zaufania do modelu SaaS.

Grafika: S&T

Wdrożenie narzędzi opartych o technologie chmurowe to podstawa transformacji cyfrowej wielu firm. Postępującą adopcję modelu konsumpcji zasobów IT w chmurze widać w statystykach i prognozach rynkowych. Z prognoz Gartnera, amerykańskiej firmy badawczej zajmującej się strategicznym wykorzystaniem technologii na całym świecie, wynika z kolei, że do 2025 roku 80% firm na świecie przeniesie zasoby z własnych centrów danych do zewnętrznych operatorów. Według Eurostatu, tylko w 2020 roku wykorzystanie chmury obliczeniowej wzrosło w firmach na obszarze UE o 12%. W pandemicznym roku w Finlandii z chmury korzystało 75%, a w Polsce zaledwie 24%.

S&T postanowiło sprawdzić, jaki stosunek do rozwiązań chmurowych mają polskie przedsiębiorstwa produkcyjne. Efektem jest opublikowany w tym tygodniu raport „Cyfryzacja branży produkcyjnej”. Jak można się było spodziewać, 54% polskich producentów przyspieszyło wdrożenia technologii cloud podczas pandemii COCID-19, a 42% proc. z nich przyznało, że to pandemia spowodowała rozpoczęcie wdrożenia rozwiązań chmurowych. – Przyspieszenie procesów cyfryzacyjnych i oparcie nowych systemów i rozwiązań o chmurę jest jednym z silniejszych trendów przemian biznesu czasów pandemii. W nowoczesnej produkcji rozwiązania chmurowe obejmują przede wszystkim duże i złożone systemy, ich wdrożenia są dla firm sektora poważnym wyzwaniem o znaczeniu strategicznym. Nasze badanie potwierdza, że mimo to adopcja chmury w produkcji w Polsce stopniowo podąża w tym samym kierunku, co reszta świata – wyjaśnia Sebastian Bryczkowski, Business Development Manager, S&T w Polsce.

Zobacz również:

Spośród narzędzi dotychczas wdrożonych w ankietowanych przedsiębiorstwach najczęściej (86% wskazań) wybierano systemy wspierające zarządzanie ERP, S&OP i BI oraz technologie automatyzacji i robotyzacji (49%). Respondenci nie planują wdrożyć: Big Data, algorytmy AI/ML (53%) a także rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy (49%). Zwraca uwagę zainteresowanie małych firm produkcyjnych aplikacjami umożliwiającymi przetwarzanie danych w chmurze: chęć ich wdrożenia zadeklarowało aż 63% firm zatrudniających mniej niż 100 osób.

Według wyników badania, zdigitalizowane już obszary w firmach, to najczęściej finanse i księgowość (88%), sprzedaż (79%), zarządzanie personelem (73%), oraz magazynowanie i przygotowanie produkcji (oba działy na poziomie 72%).

Barierą są obawy o bezpieczeństwo

Im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej rozważa opcję przejścia do chmury. S&T zapytało firmy produkcyjne o ich stosunek do technologii przetwarzania w chmurze. Aż 65% ankietowanych managerów, zapytanych o poziom obaw przed wdrożeniem przetwarzania chmurze, określiło go jako średni lub wysoki i bardzo wysoki. Za najistotniejsze bariery reprezentanci firm produkcyjnych uznają brak zaufania do cyberbezpieczeństwa chmury (32% odpowiedzi) oraz ograniczone możliwości modyfikacji systemów chmurowych (20% wskazań). Trzecią najważniejszą barierą jest brak zaufania do modelu subskrypcyjnego, jaki towarzyszy korzystaniu z rozwiązań w chmurze. 65% respondentów, zapytanych o poziom obaw przed wdrożeniem przetwarzania chmurze, określiło go jako średni lub wysoki i bardzo wysoki.

– Model subskrypcyjny korzystania z usług IT budzi zastrzeżenia wszędzie tam, gdzie miałby on obejmować systemy o kluczowej roli dla przedsiębiorstwa. Menedżerom trudno zaakceptować sytuację, w której ciągłość produkcji miałaby zależeć od tego, czy opłacono subskrypcję dostawcy systemu. Czas pokaże, czy firmy zaczną traktować to jako zaletę. W końcu model SaaS to przede wszystkim możliwość korzystania z rozwiązania tak długo, jak jest ono potrzebne i brak konieczności inwestowania w rozwiązania własne – tłumaczy wyniki raportu Sebastian Bryczkowski.

Według blisko jednej trzeciej respondentów badania S&T największą korzyścią jest brak konieczności inwestowania w zakup i utrzymanie infrastruktury sprzętowo-serwerowej.

Z aplikacji umożliwiających przetwarzanie danych w chmurze korzysta obecnie blisko jedna czwarta polskich firm produkcyjnych, ale odsetek ten będzie istotnie rósł. 4 na 10 badanych przedsiębiorstw deklaruje ich wdrożenie w najbliższym czasie.

Raport „Cyfryzacja branży produkcyjnej” przedstawia wyniki w badania opinii przeprowadzonego przez firmę S&T we współpracy z agencją badawczą Smartscope w okresie maj–czerwiec 2021. Przygotowany przez S&T kwestionariusz wypełniło ponad 120 menadżerów reprezentujących duże firmy produkcyjne. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI – respondenci odpowiadali na pytania podczas wywiadu telefonicznego lub samodzielnie wypełnili ankietę online udostępnioną w zabezpieczonym kwestionariuszu.

Publikacja dostępna jest na stronie internetowej https://snt.pl/centrum-wiedzy/raport-2021/

Oprac. Anna Ładan

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com