Solaris 2.5 - nowa era SUN-a

  • Jarosław Bazydło,

Nowy graficzny interfejs użytkownika

Po raz pierwszy w skład systemu wchodzić będzie zupełnie nowy produkt CDE 1.0 (Common Desktop Interface). CDE bazuje przede wszystkim na standardzie Motif oraz na specyfikacji uzgodnionej w ramach COSE (Common Open Saftware Enviroment). W ramach tej specyfikacji wchodzą standardowe programy obsługi poczty elektronicznej (Mailtool), kalendarz (Calendar) oraz menedżer plików (File Manager), narzędzie do drukowania (Printool) oraz przetwarzania obrazków w postaci bitmap (Imageyool). SUN nie jest jedyną firmą, która postawiła na CDE. IBM już teraz dostarcza CDE wraz ze swoimi stacjami roboczymi serii IBM RISC System/6000 i systemem AIX. Mówi się, że firmy DEC oraz HP będą lub są w trakcie przygotowywania własnych wersji środowiska w standardzie CDE. Należy dodać, iż do tej pory wielu producentów stosowało we własnych systemach standard Motif tworząc dużą ilość oprogramowania. Obecnie oprogramowanie to będzie mogło być wykorzystane także w systemie Solaris. Dla wszystkich miłośników Open Windows wprowadzono możliwość uruchamiania aplikacji napisanych z myślą o tym środowisku bezpośrednio w Solaris CDE 1.0. Solaris zapewnia pełną lokalizację systemu na poziomie GUI (Graphic User Interface - graficzny interfejs użytkownika): polskie fonty i komunikaty oraz na poziomie oprogramowania systemowego, czyli na przykład sortowanie z uwzględnieniem polskiego alfabetu.

Poprawione biblioteki graficzne

Znaczące zmiany zaszły także w bibliotekach graficznych systemu Solaris:

- XIL 1.2.1 - poprawiono i rozbudowano procedury związane ze skalowaniem, kompresją oraz konwersją kolorów, wyświetlaniem, przygotowaniem publikacji i przetwarzaniem obrazu wideo;

- XGL 3.2 - wprowadzono wiele udoskonaleń pozwalających na korzystanie z podstawowej biblioteki graficznej. Biblioteka ta jest najczęściej wykorzystywana do tworzenia szybkich transformacji obiektów 2D i 3D. Dodano możliwość sprzętowej obsługi kart akcelerowanych w tym nowej TurboZX;

- PEX - zoptymalizowany w kierunku szybszego dostępu oraz wyświetlania trójwymiarowej grafiki.

W tej części systemu znalazło się także miejsce dla zupełnie nowego elementu jakim jest Kodak Color Managment System 1.0. Jest to zbiór procedur dla środowiska OpenWindows w postaci tkz.API oraz bibliotek umożliwiających zarządzanie wyświetlanym kolorem na urządzeniach zewnętrznych takich jak: monitory, skanery, drukarki oraz kamery.

Prostsza administracja

System sprzedawany będzie jako wersja jednostanowiskowa (Desktop Licence) oraz serwerowa (Server Licence). W pierwszym przypadku do zarządzania systemu używany będzie System Admintool. Jest to nieco zmieniona wersja programu znanego z wcześniejszych wersji. Upraszczając nieco intrefejs programu System Admintool, dano administratorowi komputera możliwość szybszej i prostszej nawigacji po konfiguracji systemu.

Komputer wyposażony w serwerową wersję systemu Solaris 2.5 wyposażony jest w Solaris Solstice 1.0 w podstawowej konfiguracji. Pakiet ten dokładnie opisaliśmy w 45 numerze Computerworlda z4 grudnia br.

Pozostałe cechy systemu

System Solaris uzyskał następujące certyfikaty zgodności ze standardem POSIX: 1003.1, 1003.1b, 1003.1c, 1003c oraz 1003.2.

Ponadto system obsługuje tak zwany X/Open Federated Naming, na który składa się m.in. typowy Internet Domain Name System.

Poprawiono działanie BCP (Binary Compatibility Package), które w wersji obecnej daje możliwość uruchamiania programów skompilowanych statycznie lub dynamicznie pod starą wersją systemu SunOS 4.x. Dzięki obecności Wabi 2.1 możliwe jest także uruchamianie aplikacji systemu Microsoft Windows 3.x.

Sun podaje porównanie systemu Solaris 2.5 w stosunku do Solarisa 2.4 Hardware 3/95 (SunIntro, 7 listopad 1995 r.):

- 30% wzrost szybkości działania protokołu NFS w wersji 3.0

- 150% wzrost szybkości działa systemu w trybie multiuser

- 17% wzrost całkowitej szybkości działania stacji roboczej

- 14,7% wzrost szybkości działania środowiska CDE (CDE 1.0 można kupić w wersji dla Solarisa 2.4)

- 15% wzrost szybkości działania X serwera

- 8% wzrost szybkości działania grafiki

- 5% wzrost szybkości operowania na bazach danych.

Nowe procesory UltraSPARC

SUN wprowadził na rynek nowe stacje robocze zbudowane na bazie 64-bitowego procesora UltraSPARC. UltraSPARC to przedstawiciel nowej generacji procesorów opartej na specyfikacji SPARC V9. Procesor ten oprócz rozszerzonej listy rozkazów w stosunku do procesorów zgodnych ze specyfikacją V8 ma dodatkowo wbudowane operacje graficzne, w tym: rozkodowywanie MPEG, JPEG i inne. Dzięki tej możliwości komputery z serii Ultra idealnie nadają się do przetwarzania grafiki.

System Solaris 2.5 wykrywa i wykorzystuje dodatkowe cechy procesora UltraSPARC. Według informacji podawanych przez firmę SUN Microsystems nowe stacje robocze SUN Ultra-1 oraz Ultra-2 mają duże szanse stać się podstawowym produktem w swojej klasie.

To czy firma SUN Microsystems osiągnie swój cel będzie zależeć od wielu czynników wzajemnie od siebie uzależnionych. Dobry, stabilny system operacyjny, który w pełni wykorzysta możliwości jakie oferuje sprzęt, to znaczna część udziału w końcowym efekcie. Jak dotychczas można być zadowolonym z tego co oferował SUN na polskim rynku. W systemie pojawiły się rozszerzenia uwzględniając lokalizację polską, a lokalni dystrybutorzy firmy oferują pełną gamę komputerów i oprogramowania.