Sieci pasywne rosną w siłę

  • Adam Urbanek,

Okablowanie optyczne z wielomodowymi włóknami OM stanowi obecnie ponad połowę instalacji budynkowych. Coraz częściej powstają też optyczne instalacje pasywne, gdzie istotną rolę zaczynają odgrywać sieci PON (Passive Optical Network), instalowane pod różnymi postaciami, jako: BPON, EPON, GPON, 10GEPON czy WDM PON.

Potrzeba większych przepływności wynika ze wzrostu zapotrzebowania na strumieniowe i multimedialne usługi, wymagające przezroczystości, czyli możliwości obsłużenia ruchu w sposób niezależny od szybkości bitowych i stosowanych protokołów. A wymagania odbiorców nie dość, że ciągle rosną, to również wciąż się zmieniają. Za pośrednictwem okablowania 10 Gb/s świadczone są nie tylko usługi związane z internetem, dostępem do muzyki i filmów, ale przede wszystkim przekaz telewizji cyfrowej. Zwłaszcza że do mieszkań wkraczają cyfrowa technologia HDTV oraz multimedialne aplikacje typu VoD (Video on Demand).

Optyczne systemy metropolitalne - Metro DWDM - rozwiązały problem natłoku informacji wewnątrz aglomeracji i komunikację między bankami (SAN), a także w dużych przedsiębiorstwach. Ta sytuacja zmieniła się, gdy wzrosło zapotrzebowanie na transmisję danych do abonentów mieszkaniowych w bliskim otoczeniu węzłów medialnych oraz w środowiskach podmiejskich - często zupełnie pozbawionych takich usług. Tam również zapotrzebowanie narasta wykładniczo, gdyż liczba komputerów i urządzeń domowych podłączonych do internetu rośnie podobnie. W obszarze dostępowym są wdrażane sieci optyczne FITL (Fiber In The Loop) o większych możliwościach transportowych, które po latach dominacji miedzianych rozwiązań zastępują je z powodzeniem.

Architektura optycznej sieci dostępowej FITL

Medium komunikacyjne z czterema skrętkami miedzianymi przestało pełnić dominującą rolę w okablowaniu strukturalnym, a jego miejsce zajęły instalacje optyczne, oparte na wielomodowych włóknach OM (Optical Mode), które stanowią obecnie ponad połowę wszystkich instalacji okablowania strukturalnego. Nadszedł czas na rozszerzanie pasma do przepływności 10 Gb/s w instalacjach pionowych oraz w sieci szkieletowej każdej nowo powstającej firmy.

Sieci optyczne używane do tworzenia stałych połączeń typu punkt-punkt wykorzystywały początkowo technologię zwielokrotnienia falowego DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), która pomnaża liczbę kanałów optycznych we włóknie stosowanym w sieciach szkieletowych. W miarę wzrostu zapotrzebowania na pasmo, systemy te zaczęto wdrażać w pierścieniach regionalnych i metropolitalnych, a obecnie stały się elementem transportowym w przedsiębiorstwach. Transport optyczny zbliżył się do klientów końcowych, udostępniając im szersze pasmo, a operatorom zapewnił uproszczenie infrastruktury.

W zasięgu 20-100 km wzrosło zainteresowanie tanim okablowaniem ze zwielokrotnieniem CWDM (Coarse WDM), umożliwiającym jednoczesną transmisję poprzez co najmniej cztery niezależne kanały optyczne, w każdym z przepływnością 1,25 Gb/s, 2,5 Gb/s bądź 10 Gb/s. Właśnie ta technologia stała się w ostatnich latach przebojem w rozszerzaniu przepływności łączy, przy niższych nakładach finansowych niż w DWDM. Zaletą tego rozwiązania jest transport sygnałów jedynie w trzecim oknie transmisyjnym, a ponadto w niewielkim stopniu zależy on od rodzaju zainstalowanego światłowodu. Ponadto pozwala na kilkakrotne (do 10 razy) podwyższenie przepływności standardowego włókna, i to bez stosowania pośredniczących modułów aktywnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com