Ruszył najszybszy superkomputer firmy Sun w Europie

  • Janusz Chustecki,
  • IDG News Service,

Sun oddał do eksploatacji pod koniec zeszłego tygodnia swój najszybszy superkomputer pracujący w Europie. System JuRoPA2 (który został zainstalowany w Niemczech, w Julich Supercomputing Centre; Nadrenia Północna-Westfalia) to superkomputer Sun Constellation składający się z 2208 węzłów obliczeniowych.

Węzłami obliczeniowymi są serwery kasetowe Sun Blade X6275, oparte na intelowskich procesorach Xeon 5570 (czterordzeniowe układy Nehalem-EP). Każdy serwer zawiera dwa takie procesory taktowane zegarem 2,93 GHz.

Węzły komunikują się między sobą za pośrednictwem sześciu przełączników Infiniband, którym Sun nadał nazwę Project M9 (zdjęcie obok). Każdy przełącznik zawiera 648 portów obsługujących połączenia Infiniband. Przełączniki są jednym z głównych elementów firmowej, otwartej architektury PetaFLOP, opracowanej przez Sun z myślą o systemach obliczeniowych klasy HPC (High Performance Computing).

Istotnym elementem superkomputera JuRoPA2 jest system plików Lustre zainstalowany na 14 serwerach pamięci masowej, mających ogółem do dyspozycji przestrzeń adresową o wielkości 500 TB.

Cały projekt został zrealizowany przez konsorcjum (w skład którego wchodzą firmy Sun, Intel, Bull, ParTec i Mellanox), w ścisłej współpracy z Julich Supercomputing Centre.

Warto na koniec przypomnieć, że na liście Top500 najszybszy superkomputer firmy Sun zajmuje szóste miejsce. Jest to superkomputer Ranger SunBlade x6420 (oparty na procesorach Opteron) pracujący w Texas Advanced Computing Center/Univ. of Texas.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com