Rewolucja przyjdzie z chmury

  • Andrzej Maciejewski,

Obietnica elastyczności

Dziś dostawcy walczą o to, aby przekonać jak najwięcej przedsiębiorstw do migracji w chmurę z jak największą liczbą usług, podkreślając elastyczność takiej oferty. Czy dojdzie do sytuacji, w której firma przekaże 100% swojego IT dostawcy cloud computing? To niewykluczone w przypadku przywoływanego już przykładu firm małych i średnich, większe firmy, w których specjalistyczne systemy IT decydują o przewadze konkurencyjnej, pozostawią je w swoich zasobach. Dostawcy, podkreślając elastyczność oferty chmurowej, muszą zapewnić jasne warunki potencjalnej migracji z chmury do chmury. W przypadku infrastruktury jako usługi taka zmiana dostawcy wygląda na najmniej skomplikowaną. Migracja aplikacji wspierającej działalność firmy może być bardziej złożoną operacją, której dziś jeszcze nikt nie podjął. Im będzie łatwiejsza w realizacji, tym szybciej obietnice dostawców o elastyczności cloud computing znajdą pokrycie w rzeczywistości. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą musieli się obawiać uzależnienia od jednego dostawcy, co występuje na przykład w umowach outsourcingowych. Duży udział w możliwości płynnej zmiany dostawcy cloud computing będzie miała standaryzacja rozwiązań. W przypadku infrastruktury jest stosunkowo najłatwiejsza do wprowadzenia w życie. Szybki postęp technologii pozwala jednak sądzić, że prędzej czy później migrowanie wyższych warstw chmury obliczeniowej będzie również możliwe. Cloud computing to także kolejny impuls dla rozwoju samej branży IT. Platforma jako usługa daje programistom nieskrępowane możliwości budowy i testowania aplikacji w środowisku skalowalnym właściwie bez ograniczeń. Dostawcy sprzętu budować będą dla dostawców aplikacji odpowiednią infrastrukturę do uruchomienia oferty SaaS.

Radomir Bordon, dyrektor wsparcia technicznego sprzedaży w firmie EMC

W chmurze publicznej najszybciej znajdą się małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy z krytycznymi, unikatowymi systemami będą decydować się na chmury prywatne lub hybrydowe. Cloud uwolni energię działów IT dziś zajmujących się prostym administrowaniem, która zostanie wykorzystana do działań faktycznie wspierających biznes przedsiębiorstwa.

Dariusz Piotrowski, szef Działu Developer&Platform, Microsoft PolskaNajbliższy czas przedsiębiorstwa poświęcą na ocenę, które zasoby warto przenieść do chmury. Na początek będą to podstawowe rozwiązania, takie jak: e-mail, praca grupowa, komunikacja. Z czasem systemy wspierające sprzedaż i zarządzanie firmą. Cloud computing sprawi, że znacząco obniży się bariera wejścia na rynek dla małych i średnich firm.
Artur Cyganek, country manager, Citrix Systems Poland

Dzięki technologiom cloud computing pracownik będzie mógł pracować zdalnie, korzystając nawet z własnego komputera rozliczanego podobnie jak dziś samochód prywatny do celów służbowych. Uzyska dostęp do kompletnego środowiska pracy, wystarczy dostęp do Internetu. Pionierami będą firmy z rozbudowaną siecią agentów, przedstawicieli, współpracowników.

Andrzej Gibas, dyrektor Działu Integrated Technology Services, IBM Polska

Rewolucja cloud computing już trwa. Konsumenci i najmniejsze firmy zaakceptowały ten model korzystania z podstawowych usług IT. Większe przedsiębiorstwa w chmurze będą szukać narzędzi do współpracy grupowej. Duże przedsiębiorstwa na początku zainteresowane będą bardziej chmurą prywatną niż publiczną z uwagi na (nieuzasadnione) obawy o bezpieczeństwo danych.