Raport na temat procesorów sieciowych

  • Janusz Chustecki,

Procesory sieciowe to nowa, rozwijającą się dynamicznie technologia. Procesory te to nic innego jak wyspecjalizowane układy CPU zaprojektowane do obsługi aplikacji sieciowych. Układy takie są stosowane w urządzeniach sieciowych, które muszą wykonywać kompleksowe operacje z jak największą szybkością.

Trzeba w tym momencie zauważyć, że oczekiwania dotyczące tej technologii były zbyt optymistyczne, co dotyczy zresztą wielu nowych technologii informatycznych, o których na początku mówi się z entuzjazmem, a potem pojawiają się różnego rodzaju „schody”. Firma Aurelian Group przewiduje, że wbrew wcześniejszym prognozom (mówiącym o 7 mld USD), obroty na rynku procesorów sieciowych osiągną w 2005 r. 2 mld USD.

Aurelian Group dochodzi też do wniosku, że w najbliższych latach dojdzie na tym rynku do wielkich konsolidacji. Raport opublikowany przez Aurelian Group zajmuje się 16 czołowymi producentami procesorów sieciowych i przewiduje, że w 2005 r. na polu walki ostanie się tylko pięć firm; inne albo zostaną wchłonięte przez konkurencję, albo wycofają się. Co więcej, w raporcie można przeczytać, że trzy firmy opanują aż 80 proc. rynku procesorów sieciowych: AMCC (założona w 1979 r. firma Applied Micro Circuits Corp., mająca swoją siedzibę w San Diego), IBM i Intel.

Zobacz również:

Raport zajmuje się też nowymi trendami, które prawdopodobnie wymuszą zmianę konstrukcji procesorów sieciowych i sposób, w jaki będą one pracować. Jedna z istotnych zmian ma polegać na tym, że układy kontrolny i obsługujący dane, będą stanowić integralną część jednego układu scalonego. W stosowanych obecnie rozwiązaniach każdy z nich jest traktowany jako zupełnie oddzielny element – układ kontrolny pracuje wolniej (wykonując kompleksowe operacje), a układ obsługujący dane pracuje bardzo szybko, tak, aby dane były przetwarzane jak najefektywniej. W przyszłości linia oddzielająca te dwa układy ulegnie zatarciu, a ci producenci, którzy pójdą w tym kierunku, wygrają prawdopodobnie rywalizację.

Co ciekawe, raport przewiduje też, że Linux może się przyczynić do osłabienia tak wszechwładnie obecnie panującego oprogramowania sieciowego firmy Cisco - systemu IOS (ruting i zarządzanie sieciami). Rzecz w tym, że niektóre procesory sieciowe używają do budowania aplikacji sieciowych właśnie systemu Linux. Raport sugeruje, że aplikacje oparte na Linuksie mogą skutecznie eliminować z rynku aplikacje platformy Cisco IOS.

Witrynę firmy Aurelian Grup można znaleźć pod adresem http://www.aureliangroup.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com