Ponad trzy tysiące osób zostało Latarnikami Polski Cyfrowej

  • Monika Tomkiewicz,

Jak podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, już ponad trzy tysiące osób zgłosiło się do programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Chcą zostać Latarnikami Polski Cyfrowej i pomagać osobom po 50. roku życia uczynić pierwszy krok w cyfrowym świecie.

Program PCRS realizowany jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach Projektu systemowego − działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego Internetu w Polsce. Od kilku miesięcy lokalni animatorzy zajęć edukacji cyfrowej, czyli Latarnicy Polski Cyfrowej, szkolą się w całej Polsce. Po ukończeniu szkolenia latarnicy otrzymują certyfikat, legitymację i materiały pomocne w organizacji zajęć z osobami z pokolenia 50+. Latarników wspierają także samorządy i instytucje publiczne. Od niedawna mogą oni korzystać z publicznych punktów dostępu do Internetu zlokalizowanych w ponad 700 "wioskach internetowych" w gminach wiejskich całej Polski. Najmłodsi latarnicy to uczniowie liceów, najstarszy ma 76 lat. Są wśród nich przedstawiciele różnych zajęć i profesji: uczniowie i studenci, bibliotekarze i nauczyciele, harcerze, przedsiębiorcy, artyści, samorządowcy, emeryci, leśnicy, informatycy i dziennikarze. Najwięcej latarników (341) mieszka w województwie mazowieckim, ale tuż z nim lokuje się region lubelski (294). Aktywnie działają już m.in. latarnicy z Starego Sącza, Pabianic i Łodzi, Supraśla, Piszu i Łaskarzewa i Warszawy. Już wkrótce spotkają się w Tarnowie podczas Ogólnopolskiego Zajadu Latarników Polski Cyfrowej PCRS: ODKRYWANIE PRZYSZŁOŚCI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com