Połączenie Wi-Fi o długości 90 km

  • Janusz Chustecki,

Intel zademonstrował bezprzewodowe połączenie 802.11, które może transmitować dane z szybkością 6 Mb/s na odległość do 90 kilometrów.

Połączenie Wi-Fi, któremu Intel nadał roboczą nazwę RCP (Rural Connectivity Platform) zostało zbudowane w oparciu o powszechnie dostępne rozwiązania, w tym paraboliczne anteny. Zastosowana przez Intel nowość polega na wprowadzeniu do warstwy MAC (Media-Access-Control) bezprzewodowego połączenia 802.11 technologii, która jest obecnie stosowana w sieciach komórkowych.

Intel prowadzi prace nad platformą RCP od dwóch lat, testując ją od jakiegoś czasu w Indiach, Wietnamie, Panamie i Południowej Afryce. Firma zaprezentowała platformę na początku marca br. w Berkeley Research Lab (Kalifornia), transmitując w czasie rzeczywistym obrazy wideo przez połączenie RCP (5,8 GHz) mające długość 2,5 km, wykorzystując do tego celu anteny paraboliczne o średnicy 0,6 metra.

Zobacz również:

Intel twierdzi, że w przypadku długodystansowych połączeń radiowych protokół 802.11 nie zdaje egzaminu. Problem polega na tym, że po wysłaniu przez radio 802.11 w eter danych, nadajnik czeka na potwierdzenie czy dotarły one do odbiornika. Jeśli potwierdzenie nie przyjdzie w określonym czasie, nadajnik wysyła dane ponownie, sądząc iż poprzednia transmisja zakończyła się niepowodzeniem. Im dłuższe połączenie, tym większe prawdopodobieństwo, że potwierdzenie nie zostanie odebrane i dane będą transmitowane ponownie.

Dlatego Intel zmienił protokół, stosując technikę znaną pod nazwą Time Division Multiple Access (TDMA), używaną obecnie w sieciach komórkowych GSM. TDMA dzieli kanał na szczeliny czasowe, a następnie synchronizuje w odpowiedni sposób pracę radiowych nadajników i odbiorników. W efekcie każde radio wysyła i odbiera dane zgodnie z określonym schematem, nie oczekując na potwierdzenia i w efekcie nie transmitując ponownie danych.

Platforma RCP bazuje na metodzie transmitowania danych typu "line-of-sight" (nadajnik i odbiornik muszą się wzajemnie "widzieć") i składa się z następujących elementów: specjalna karta zawierająca procesor sieciowy Intel IXP 425, pamięć CompactFlash, porty Ethernet 10/100 wspierające technologię Power over Ethernet i punkt dostępowy 802.11 zapewniający klientom dostęp do aplikacji. Całe rozwiązanie pobiera ok. 6 W mocy.

Intel zapowiada, że pierwsze rozwiązanie RCP pojawi się w sprzedaży jeszcze w tym roku w Indiach. Przewidywana cena - ok. 500 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com