Podręczniki prosto z taśmy

  • Antoni Bielewicz,

Pakowanie z terminalem

Osoby odpowiedzialne za kompletowanie przesyłek są wyposażone w ręczne terminale z czytnikami kodów kreskowych Symbol PDT 6100, dostarczone przez firmę ScanData. Terminal jest wyposażony w oprogramowanie SKiPAK, pracujące w emulatorze telnet. Operator loguje się do bazy, gdzie jest identyfikowany za pomocą numeru PESEL, co pozwala później określić, kto kompletował dane zlecenie.

Dzięki dwóm hot spotom umieszczonym w magazynie i wyrafinowanemu serwerowi telnetowemu operator zdalnie pobiera z systemu Baan uproszczone zlecenie. W przypadku zerwania łączności niezbędne dane są pobierane po ponownym połączeniu.

Na ekranie komputera pojawiają się informacje dotyczące pakowanej książki oraz zapisane kodem alfanumerycznym miejsce jej składowania. Operator podchodzi do półki, sczytuje kod i nakłada odpowiednią liczbę książek do paczki sunącej po automatycznej taśmie. Następnie przechodzi do regału z kolejnymi pozycjami. Po sczytaniu kodu, na ekranie terminalu pojawia się kolejna pozycja.

Po zakończeniu kompletowania informacja o załadowanej paczce trafia do SKiPAK. W przypadku zleceń, które nie mogą być w pełni zrealizowane, np. ze względu na brak pozycji dyspozytor sam decyduje, czy wysyłać niepełną paczkę, czy też poczekać na skompletowanie zlecenia. Jeśli operator zdecyduje się na wysyłkę niepełnej paczki, do systemu nadzorującego kompletowanie trafia informacja o liczbie pozycji i łącznej wadze przesyłki. Dokładnie wiadomo, na jaką książkę klient jeszcze oczekuje.

Po załadowaniu każda paczka trafia na wagę. Chwilę przedtem skaner odczytuje jej kod kreskowy i wywołuje z systemu SKiPAK dane dotyczące paczki. System porównuje wagę paczki określoną w bazie danych z jej wagą rzeczywistą i na podstawie odpowiednich algorytmów ustala, czy jej waga jest właściwa. Stworzenie tych algorytmów było jednym z trudniejszych elementów całego projektu. Waga każdego wydania książki zależy od rodzaju i gramatury papieru, który może być inny w kolejnych partiach dostarczanych z drukarni. W dodatku odchylenie wagi może być inne w przypadku każdej z 20-30 pozycji w paczce.

Poprawnie zapakowana paczka trafia do punktu, gdzie jest do niej dołączana faktura zbiorcza pobrana z systemu Baan. Jeśli są nieścisłości, paczka wędruje do punktu kontroli.

W działaniu systemu pojawiają się pewne problemy. Jednym z podstawowych są zakłócenia pomiaru wagi elektronicznej związane z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej. Sąsiedztwo wielu terminali sprawia, że waga niekiedy "pływa", tj. waha się, uniemożliwiając stały odczyt obciążenia.

Nadzór i magazyn

Zastosowanie kodów kreskowych wyeliminowało błędy w zawartości paczek.

Częściowa automatyzacja procesu kompletacji przyczyniła się również do znaczących oszczędności w centrum dystrybucyjnym WSiP. Ze 120 do 50-60 spadła liczba pracujących na jednej zmianie. Z 1,2 tys. do 3 tys. wzrosła liczba przesyłek pakowanych przez każdą z trzech zmian.

To dopiero początek procesu zmian. Informatycy z WSiP myślą o kolejnych usprawnieniach. Prawdopodobnie już wkrótce pojawią się funkcje związane z pomiarem wydajności poszczególnych pakowaczy i rejestracją ich czasu pracy.

Zapis projektu

Projekt: Wdrożenie SKiPAK (Systemu Kompletacji i Pakowania Książek) usprawniającego kompletowanie przesyłek w centralnym magazynie WSiP

Wykorzystane rozwiązania: Aplikacja w Borland C, zintegrowana z aplikacją finansowo-księgową Baan, waga firmy ScanWeg, bezprzewodowe terminale Symbol PDT 6100

Realizacja: DST; ScanData; informatycy z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Czas trwania projektu: marzec - czerwiec 2003 r.

Kierownik projektu: Krzysztof Chodaczyński (WSiP)