Pingwin "z buta"

  • Andrzej Kwaśniewski,

Dystrybucja na każdą okazję

Dystrybucja DamnSmallLinux mieści się zaledwie na jednej, tzw. wizytówkowej płycie o pojemności ok. 48MB

Oprócz pełnowartościowych, można powiedzieć - "normalnych" - wersji systemu operacyjnego Linux, istnieje ogrom dystrybucji wyspecjalizowanych, przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Dla przykładu, mogą to być dystrybucje o charakterze edukacyjnym, jak Linux EduCD, lekarzy (Knoppix-Med), służące do stawiania zapór ogniowych (firewall), serwerów, systemy ratunkowe, służące do naprawy uszkodzonego systemu czy odzyskiwania danych, jak SystemRescueCD, zawierające zestaw narzędzi diagnostycznych, albo też służących do zwiększenia bezpieczeństwa (Hakin9 Live), do odtwarzania multimediów (eMoviX), a nawet dla... biologów molekularnych (Bioknoppix). Nie można również pominąć polskiego wkładu w rozwój wersji LiveCD, czego przykładem dystrybucje takie, jak Aurox, PLD, cdlinux.pl mały czy nowy polski projekt Hackett Linux. Co bardzo istotne, w sieci dostępne są również zestawy skryptów, poradniki, ułatwiające niemal każdemu użytkownikowi stworzenie własnej, dopasowanej do potrzeb wersji Linuksa.

Wszystko czego potrzebujesz

Bioknoppix to dystrybucja skierowana do biologów molekularnych, zawierająca zestaw aplikacji przeznaczonych do naukowych zastosowań profesjonalnych.

Bootowalne wersje systemu Linux nie różnią się zbyt wiele od pełnych wersji, na których bazują, zarówno pod kątem możliwości samego systemu, jak i jeśli chodzi o zestaw dostępnych aplikacji. Weźmy dla przykładu jedną z popularniejszych dystrybucji, jaką jest Knoppix oparty na Debianie. Jest to w pełni funkcjonalny system operacyjny, w skład którego wchodzi m.in. pakiet biurowy OpenOffice.org, program graficzny GIMP, odtwarzacze multimedialne XMMS, Xine, przeglądarka internetowa Mozilla, serwer www Apache, serwer baz danych MySQL, no i oczywiście środowisko graficzne KDE. Knoppix rozrósł się z czasem na kilka innych, wyspecjalizowanych wersji, m.in. wspomniane dystrybucje edukacyjne, czy odmianę dla graczy Games Knoppix, która zawiera dodatkowe sterowniki kart i akceleratorów graficznych oraz spory zestaw gier.

Zobacz również:

Rozmowa z Adamem Dawidziukiem, prezesem firmy 7Bulls

PCWK Online: Czy Pana zdaniem wersje LiveCD są w ogóle potrzebne? Kto przede wszystkim powinien się nimi zainteresować?

Adam Dawidziuk: Linux LiveCD to rozwiązanie, które udowadnia swoją przydatność w praktyce. Pole zastosowań jest w zasadzie nieograniczone i poszerza się chyba coraz szybciej. Trudno więc określić grupę docelowych użytkowników: LiveCD to koncepcja o szerokich zastosowaniach profesjonalnych, bardzo przydatna również w edukacji, rozrywce, etc. LiveCD to niekoniecznie Linux, ale w oparciu o ten system realizacja koncepcji LiveCD jest prosta.

Jaki jest ich wpływ na popularyzację Linuksa?

Trudno mi określić wpływ Linux LiveCD na popularyzację Linuksa. Mam wrażenie, że większość użytkowników nawet nie będzie wiedzieć, że używa Linux Live. Dla użytkowników zwykłych instalacji Linuksa jest to możliwość szybkiego postawienia znanego sobie systemu w obcym środowisku sprzętowym.

Czy to dobre rozwiązanie początkującego użytkownika? Czy taka osoba poradzi sobie z ich uruchomieniem i obsługą?

LiveCD to przede wszystkim tzw. zastosowania specjalne. Najważniejsze jest narzędzie, które jest uruchamiane po włożeniu płytki do komputera. Używanie tego narzędzia nie wymaga zwykle żadnych doświadczeń z Linuksem. Dzieci przedszkolne doskonale sobie dają radę z używaniem systemu Movix do oglądania ulubionych filmów na przypadkowych komputerach PC. Wystarczy pokazać raz.

Czy nadają się również do zastosowań profesjonalnych? Jeśli tak, to jakich?

Oczywiście. W mojej opinii podstawową domeną LiveCD są zastosowania profesjonalne. Przede wszystkim diagnostyka w sytuacjach awaryjnych - już teraz można kupić CD do diagnostyki uszkodzeń sprzętu. Pracownicy serwisu, którzy używają takich płytek, często nie zdają sobie sprawy z tego, że korzystają z Linuksa. Diagnostyka może obejmować również wykrywanie problemów konfiguracji, bezpieczeństwa sieci, etc.. LinuxLiveCD pozwala na bezpieczne połączenie się ze swoim serwerem np. Z kawiarenki internetowej lub innego, przypadkowego PC. Potencjalne, ogromne pole zastosowań to edukacja - w tym szeroko rozumiane szkolenia. Oczywiście, mówimy o obszarach nowych technologii, gdzie przepowiadanie przyszłości jest bardzo trudne, ale wydaje się, że LiveCD dzisiaj jest koncepcją bardzo nośną właśnie w obszarach zastosowań profesjonalnych.