Pierwsze karty z HDMI w pecetach

  • Juliusz Kornaszewski,

Karta Asusa to model wydajniejszy, wyposażony w udany procesor GeForce 7600 GT. Jest też lepiej wyposażona od Sapphire'a jeśli chodzi o wyjścia. Do dyspozycji mamy wyjście HDMI (w komplecie przejściówka na DVI), DVI-I oraz S-Video i wejście cyfrowe optyczne. Te ostatnie, podobnie jak w karcie z Radeonem należy połączyć z wyjściem cyfrowym optycznym płyty głównej lub karty dźwiękowej. Odpowiedni kabel znajduje się w zestawie. Jeśli chodzi o budowę to model Asusa nie odbiega od standardowych kart z procesorem GeForce 7600 GT. Jest więc to karta o stosunkowo dużych rozmiarach, która do części niewielkich obudów może po prostu nie pasować. Tak jak model Sapphire'a wyposażono ją w Crypto-ROM obsługujący protokół HDCP.

Asus wyposażony jest w wyjście HDMI oraz DVI.

Przejściówka HDMI-DVI pozwala na podłączenie także dwóch wyświetlaczy z tym ostatnim interfejsem

W praktyce

Po podłączeniu komputera z ww. do telewizora za pośrednictwem złączy HDMI, użytkownik otrzymuje dostęp do większej liczby gotowych trybów rozdzielczości. Przede wszystkim pojawiają się rozdzielczości i częstotliwości odświeżania dopasowane do wyświetlacza jaki jest w danym momencie aktywny. Otrzymujemy więc dostęp do trybów obrazu, jakich wcześniej w menu panelu sterowania nie widzieliśmy. Urządzenia wyposażone w interfejs HDMI wykrywane są automatycznie, optymalnie też dobierana jest rozdzielczość dla nich właściwa. Oczywiście możemy ręcznie ją zmienić, jeśli chcemy wyświetlać obraz w innym trybie. Osoby, które podłączając peceta do telewizora chcą uniknąć plątaniny kabli ucieszy możliwość przesyłania obrazu i dźwięku jednym kablem. To spore ułatwienie i oszczędność funduszy, które musielibyśmy przeznaczyć na standardowo wykorzystywane przynajmniej dwa kable - wideo i audio.

Zobacz również:

Jeśli do wyjścia HDMI podłączymy nowoczesny telewizor to karta sama ustawi odpowiednią rozdzielczość dostosowaną do jego matrycy

Podłączenie karty do telewizora przewodem HDMI pozwala na dostęp do nowych typowych dla tego wyświetlacza trybów pracy

Podsumowanie

HDMI to doskonały pomysł ułatwiający połączenia pomiędzy urządzeniami cyfrowymi. Dobrze że w końcu, po długim czasie oczekiwania pojawił się także w sprzęcie komputerowym. Producenci prezentują już pierwsze urządzenia wyposażone w takie gniazda. Można je już spotkać w niektórych notebookach (Toshiba i Acer) jest również w monitorach (BenQ). Jesteśmy pewni że w przeciągu kilku najbliższych miesięcy znaczna część kart graficznych także zostanie wyposażona w ten właśnie interfejs. Kupując kartę z HDMI macie gwarancję, że Was pecet jest przygotowany do pracy z najnowszymi wyświetlaczami i że nie straszne mu zabezpieczenia DRM. Nawet jeśli aktualnie nie macie telewizora/monitora/projektora do którego moglibyście podłączyć komputer za pośrednictwem interfejsu HDMI to możecie z tego złącza korzystać stosując przejściówkę HDMI-DVI.

Ceny:

Sapphire X1600 PRO HDMI - 590 zł

Asus EN7600GT/HDTI/256M/A - ok 700 zł