Oprogramowanie jako usługa

Specjalizowane aplikacje

Zalety modelu SaaS wg Gartnera:
  • Łatwość użytkowania.
  • Szybkość wdrożenia.
  • Relatywnie niski koszt ponoszonych przez firmy inwestycji.
  • Minimalny stopień odpowiedzialności za działanie aplikacje. Ta funkcjonalność - wraz z zapewnieniem szyfrowanych łączy i odpowiednim zabezpieczeniem serwera - należy do usługodawcy, który udostępnia daną aplikację.
Wraz ze wzrostem popularności sprzedaży oprogramowania w modelu SaaS, dostawcy takich usług poszerzają ofertę o coraz nowsze, bardziej wyspecjalizowane aplikacje, m.in. z obszarów analizy ryzyka, bezpieczeństwa, zgodności aplikacji i usług, czy obsługi telekomunikacyjnej przedsiębiorstw. Do grona producentów oprogramowania udostępnianego w modelu Software-as-a-Service dołączają kolejne koncerny informatyczne.

W lipcu br. - wraz z wprowadzeniem na rynek aplikacji iPartner21 - do grona polskich dostawców oprogramowania oferowanego w modelu Software-as-a-Service dołączyła wrocławska firma MIS. iPartner21 to przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw aplikacja wspomagająca zarządzanie obiegiem dokumentów. Jej podstawowym zadaniem jest usprawnienie procesów wewnętrznych firmy poprzez przyspieszenie obiegu dokumentów, ułatwienie dostępu do nich oraz automatyzacja administracji wewnętrznej przedsiębiorstwa. Dokumenty klienta przechowywane są na odpowiednio zabezpieczonym serwerze w centrum obliczeniowym MIS. Dostęp do nich odbywa się za pośrednictwem zestawionej wirtualnej sieci prywatnej VPN.

Z kolei w zakresie bezpieczeństwa oprogramowanie w modelu SaaS oferuje Symantec - producent m.in. znanego pakietu antywirusowego Norton AntyVirus. W maju firma ta ogłosiła wprowadzenie do oferty Online Backup Service - usługi umożliwiającej stworzenie kopii zapasowej systemu i jego odtworzenia - w razie awarii - z danych przechowywanych na serwerach w centrum danych Symanteca. Online Backup Service to pierwszy z kilkunastu elementów zapowiadanego pakietu usług Symantec Protection Network.

IBM zapowiedziała zaś udostępnienie pakietu Sametime udostępniającego w modelu SaaS usługi konferencji internetowych zintegrowanych z oprogramowaniem Lotus Notes. Natomiast Microsoft planuje udostępnienie jako usługi zintegrowanej platformy telekomunikacyjnej, zbliżonej funkcjonalnością do pakietu Office Communications Server 2007. W Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku dostępna będzie także nowa wersja - oferowanego w modelu SaaS - oprogramowania do wspomagania zarządzania relacjami z klientami - Microsoft Dynamics Live CRM.