Opis testowanych urządzeń

Drukarki firmy Epson

Epson Stylus Color 700 i Epson Stylus Color 740

Drukarki Epson Stylus Color 700 i 740 to dwie najnowsze drukarki atramentowe firmy Epson stosujące piezoelektryczną metodę nanoszenia atramentu. Obie korzystają z dwóch głowic atramentowych i drukują z rekordową rozdzielczością 1440 dpi. Obie korzystają też z kilku nowych, zaawansowanych technologii poprawy jakości druku kolorowego. Jedną jest Ultra MicroDots, która zmniejszyła pojemność pojedynczych kropli atramentu do rekordowego poziomu 6 pikolitrów. Inna to Variable-Sized Droplet Technology, która umożliwia drukowanie punktów o różnych wymiarach.

Według Epsona, przy pojemności 6 pikolitrów krople atramentu na wydruku mają średnicę 45 ľm, co pozwala na uzyskanie wysokiej, fotograficznej jakości wydruków. Ponadto drukarki wyposażono w ulepszony rodzaj atramentu, który wraz ze specjalnym papierem pozwala na uzyskanie trwałości wydruków do 5 lat. Drukarka Stylus Color 740 ma dodatkowo zainstalowany port USB.

Podstawową różnicą między drukarkami Epsona jest prędkość druku. Łączy się to z liczbą dyszy, jakimi dysponuje każda z nich. Stylus 700 ma 32 dysze, a drukarka 740 posiada 48 dysz przypadających na każdy kolor. Warto dodać, że kolorowy pojemnik z atramentem dla drukarki 700 zawiera trzy barwniki (CMY), a dla drukarki 740 aż 5 barwników (CMY + light cyan, light magenta). Porównując dwa wydruki tego samego zdjęcia wykonane na obu drukarkach można łatwo zauważyć, że kolorystyka zdjęcia pochodzącego ze Stylus 740 jest nieco pełniejsza niż dla Stylus 700, przy czym nie jest to różnica zasadnicza.

Biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonych porównań można stwierdzić, że są to dobre drukarki do zastosowań związanych z drukowaniem kolorowych fotografii cyfrowych, przy czym drukarka 740 jest szybsza, zapewnia lepszą kolorystykę. Jest to najdroższa spośród prezentowanych drukarek (nie uwzględniono tu ceny przenośnej BJC 50, która ma inne przeznaczenie niż pozostałe testowane modele).

Drukarki Hewlett-Packarda

HP DeskJet 420C

HP DeskJet 420C to jednogłowicowa, zamknięta w estetycznej obudowie drukarka, której sprzedaż rozpoczęto w Polsce w październiku br. Jest przeznaczona do zastosowań domowych. Drukarka jest standardowo wyposażona w pojemnik z trzema kolorowymi atramentami, jednak po wymianie pojemnika na opcjonalny HP Black Print Cartridge z czarnym tuszem może także drukować z szybkością 3 stron na minutę dokumenty czarno-białe. Jest drukarką niewielką, lekką (waży 3,2 kg) i - co najważniejsze - tanią (cena wynosi ok. 450 zł).

Wydruki zdjęć pochodzące z drukarki HP deskJet 420C są dobrze dopasowane kolorystycznie.

Niestety, rozdzielczość druku w kolorze 300 x 300 dpi niezbyt dobrze wpływa na ich wygląd. Mimo niewielkich rozmiarów drukarkę wyposażono w pojemnik papieru, który jest skonstruowany podobnie jak we wszystkich modelach HP (arkusze do druku leżą pod arkuszami zadrukowanymi) i po rozłożeniu potrafi obsłużyć zarówno arkusze A4, jak i gruby papier, koperty i nalepki. Obsługa drukarki jest bardzo prosta, do zestawu dołączona jest instrukcja obsługi w kilku językach, w tym po polsku.

Jak testowano

Podstawowym zadaniem był wydruk wzorcowego kolorowego zdjęcia. Czas drukowania był mierzony począwszy od wciśnięcia przycisku OK w oknie użytkownika drukarki aż do pełnego wyjścia ostatniego arkusza papieru z drukarki.

Wynikiem testu była obiektywnie zmierzona szybkość druku pliku graficznego i subiektywna ocena jakości wydrukowanych dokumentów. Przy drukowaniu kolorowych zdjęć porównywano wydruki na zwyczajnym, białym papierze oraz na specjalnie opracowanych gatunkach papieru dla druku atramentowego. Do testów użyto standardowych pojemników z kolorowym atramentem.

Dodatkowej ocenie testowanych urządzeń podlegała dołączona do drukarek dokumentacja i oprogramowanie (z faworyzowaniem wersji polskojęzycznych) oraz cena sprzętu i koszt eksploatacji. Uwzględniono też instrukcje obsługi, podręcznik użytkownika, sposób zredagowania tekstu oraz rodzaj rysunków i diagramów, które ułatwiały zrozumienie treści.

Wszystkie drukarki klasy A4 testowano przy użyciu komputera PC z procesorem Pentium MMX 200 MHz, 32 MB RAM i dołączonym 15-calowym monitorem Samsung SyncMaster 500b. Każda z drukarek była kolejno instalowana po pełnej deinstalacji sterowników swojej poprzedniczki i pracowała pod kontrolą Windows 95 PL.