Office 365 lepszy dla małych firm niż Exchange. Dlaczego?

  • NetWorld OnLine,
  • J. Peter Bruzzese,

Przed wdrożeniem serwera Exchange w firmowej sieci warto zastanowić się czy skorzystanie z Office 365 bądź Google Apps nie będzie jednak i tańsze i prostsze.

Autor tego artykułu odebrał niedawno telefon z zatrudniającej ok. 15 osób firmy. Tamtejszy administrator miał problem z serwerem Exchange i postanowił go skonsultować z publicystą, będącym zarazem ekspertem technologii enterprise (MVP) Microsoftu. Po kilku pytaniach okazało się, że chodzi o świeżo zainstalowanego Exchange zaś problemy dotyczą jego webowego frontendu (Outlook Web App, kwestie certyfikatów i Active Sync). To co początkowo wydawało się być prostą konsultację "pro bono" przerodziło się w dość czasochłonną analizę błędów jakie zostały popełnione w instalacji serwera poczty.

Nie da się ukryć, że instalacja serwera Exchange nie jest trywialna i wymaga pewnego informatycznego obycia, które niekoniecznie musi mieć administrator IT małej firmy. Ku zaskoczeniu autora skorzystanie w tej firmie z Office 365 - hostowanego rozwiązania, nie było brane pod uwagę - po prostu administrator nie wiedział o takim produkcie. A wydaje się, że przed wydaniem niemałych pieniędzy na sprzęt i oprogramowanie warto byłoby sprawdzić także inne alternatywy. W tym przypadku pomogłoby to oszczędzić na sprzęcie (kupionym specjalnie na potrzeby tej usługi) , oprogramowaniu, zaś firmowy informatyk uniknąłby frustracji związanej z nieudanym wdrożeniem.

Zobacz również:

Polecamy Office 365 Microsoftu czy Google Apps dla Firm?

Niestety sama nazwa Office 365 jest po części przyczyną słabej znajomości produktu przez potencjalnych jej klientów, choć i tak wydaje się lepsza niż nazwa poprzednika - "Business Productivity Online Suite" (BPOS). Niestety większości użytkowników "Office" nie kojarzy się nam z usługą zawierającą serwer Exchange, SharePoint czy Lync, a raczej z popularnym pakietem zawierającym edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i jeszcze kilka narzędzi. Wielu osobom wydaje się, że Office 365 to po prostu jego najnowsza wersja a niektórym, że to jego wersja dostępna online.

Małe firmy powinny dobrze zastanowić się czy serwer Exchange trzymany w murach firmy to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie. To prawda, decydując się na usługę w chmurze, rezygnujemy z pełnej kontroli i wiele funkcji administracyjnych nie będzie dla nas dostępne. Z drugiej jednak strony możemy jednak zapomnieć o wielu sprawach takich jak disaster recovery, przestrzeń dyskowa, czy zapewnienie wysokiej dostępności usług. Tym wszystkim zajmie się operator usługi. W przypadku Office 365 otrzymamy "swój kawałek" Exchange 2010, Sharepoint 2010 i Lync 2010 bez konieczności myślenia o jakimkolwiek sprzęcie, potrzebnym do ich zainstalowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com