Odnaleźć swoją drogę

  • Antoni Bielewicz,

Błędy, których można uniknąć

Jakie błędy można popełnić podczas realizacji programów wprowadzających Architekturę korporacyjną? Parafrazując znane powiedzenie można stwierdzić, "że to sprawa zbyt poważna, żeby ją powierzyć informatykom". Powierzając to zadanie szefowi IT, narażamy się na to, że otrzymany opis będzie wyrywkowy i stworzony z perspektywy architektury aplikacji i technologii. W efekcie będzie więc opisem Architektury IT, a więc zaprzeczeniem Architektury korporacyjnej, która ma nieco inne biznesowe priorytety.

Opisem i późniejszą integracją koncepcji Architektury korporacyjnej powinny zająć się osoby, które mają pełen obraz organizacji, w tym także jej celów strategicznych. Może to być dyrektor operacyjny, jeden z członków zarządu lub dedykowana do zarządzania Architekturą korporacyjną, osoba Głównego Architekta, zajmująca stanowisko tego samego szczebla co szef IT - CIO lub dyrektor ds. informatyki.

Niebezpiecznym błędem jest zawierzenie w tej materii dostawcom. Firma, która postępuje w ten sposób, ryzykuje narzucenie organizacji modelu funkcjonowania dopasowanego do produktów i portfolio usług dostawcy i niekoniecznie zgodnego z własną strategią. Kolejnym błędem jest brak wyraźnie określonej perspektywy czasowej, w której organizacja chce dokonać zmian. Wprowadzanie spójnej Architektury korporacyjnej to przedsięwzięcie realizowane wielotorowo i obejmujące całe przedsiębiorstwo. Bez wyraźnie opisanego punktu docelowego oraz etapów pośrednich trudno o spójność tych działań. Wreszcie ostatnią istotną przeszkodą w realizacji projektów z zakresu Architektury korporacyjnej jest rozmycie priorytetów i skupienie się na celach doraźnych. Jest to związane z trudnością w ekonomicznej interpretacji korzyści wynikającej z prowadzenia takich projektów.

Praktyka współczesnych organizacji nie sprzyja takim długofalowym projektom. Realizującym ją zespołom wiecznie towarzyszy pokusa, by odłożyć opis na później, a tymczasem skupić się na codziennych zadaniach, by "jeszcze ten jeden jedyny system zrobić "na szybko" i wbrew generalnym założeniom". Niestety, każdy kolejny projekt przeprowadzony w ten sposób oddala nas od Architektury korporacyjnej, której wprowadzenie jest gwarantem spójności inicjatyw IT ze strategią przedsiębiorstwa.